Şanlıurfalı Büyükelçi: 1 milyon Çinli turist hedefimize yaklaşıyoruz

Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, 1 milyon Çinli turist hedefine yaklaştıklarını, bu hedefe ulaşmak için Çinli turistlerin Türkiye’de karşılaştığı bazı sorunların aşılması gerektiğini söyledi.

Şanlıurfalı Büyükelçi: 1 milyon Çinli turist hedefimize yaklaşıyoruz
banner1

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, göreve başladığı andan itibaren Türkiye ve Çin arasında her alanda ikili ilişkilerin gelişmesi ve sağlanması için çalışmalar yaptığını ve özellikle turizm konusuna da ağırlık verdiklerini dile getirdi. 1 milyon Çinli turist hedefine yaklaştıklarını aktaran Önen, bu hedefe ulaşmak için de Çinli turistlerin Türkiye’de karşılaştığı bazı sorunların aşılması gerektiğini söyledi.

Önen, “Türkiye'nin tanıtımı için Çin'de yaklaşık 2 yıldır yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde Çinli turist sayısı 2017'ye göre 2 kat artarak 500 bine yaklaştı. 1 milyon Çinli turist hedefimize ulaşmak içinde Çinli turistlerin ülkemizde karşılaştığı bazı sorunları aşmamız gerekiyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bizlere çizdiği vizyon doğrultusunda başta 1 milyon Çinli turist ve 50 milyar dolar ticaret hacmi hedeflerine ulaşarak Türkiye-Çin ilişkilerini geliştirmek için gayret göstermeye devam edeceğiz” dedi.

TANITIM FAALİYETLERİNİN İKİNCİSİ ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE

Tanıtım faaliyetlerine devam edeceklerini belirten Şanlıurfalı Büyükelçi Önen, “Büyükelçiliğimiz imkânları ile geçtiğimiz yıl AKNH Müze ekibini Türkiye'ye gönderdik. Ülkemizin 7 şehir, 35 müze ve tarihi eserimizi ziyaret eden ekip, ziyaretleri sonucunda elde ettikleri bilgiler ve görsel malzemeler ile müzelerimizi tanıtan online bir uygulama geliştirdiler. AKNH müze ekibince ‘Türkiye ile tanışın ve doğal tarihin güzelliğini keşfedin’ adlı bir belgesel de Çin'in önde gelen paylaşım platformu //youku.com da yayınlandı. Arama motoru Baidu'da uygulama kaynaklı 'Türkiye' kelimesi 22 milyon gibi rekor sayıda aratıldı. Bu tanıtım faaliyetlerinin ikincisini de önümüzdeki günlerde düzenleyeceğiz. Ekim sonunda Türkiye'yi ziyaret edecek bu ekip İstanbul, Ankara, Konya, Antalya, İzmir, Denizli, Şanlıurfa, Gaziantep ve Trabzon illerimizi gezip, tarihi güzelliklerini tanıtmak için malzeme toplayacaklar” diye konuştu.

‘ÇİNCE UYGULAMA HAZIRLATMAYA KARAR VERDİK’

Türkiye’nin tarihi ve kültürel değerlerini, müzelerini Çince tanıtacaklarını belirten Önen, “Dil engeli nedeniyle Çinli turistlere kültürel değerlerimizi ve müzelerimizi yeterince tanıtamamız karşılaştığımız sorunlardan biriydi. Çin'deki yüksek internet kullanımını da göz önünde bulundurarak müzelerimizi Çince olarak tanıtan bir uygulama hazırlatmaya karar verdik. Ayrıca; Çin'e ve Pekin’e gelen vatandaşlarımız için öncelikle 'zor' ülke algısının değişmesi gerekiyor. Çin'e gelecek vatandaşlarımıza kapsamlı bir bilgi notu hazırladık. Ne yenir, nerede kalınır, prizler, eğitimden sağlığa vs. hepsi bilgi notumuzda var” dedi.

BİHA

YORUM EKLE

banner99