Şanlıurfa'daki STK'lardan Kent Konseyi seçimi için açıklama

Kent Konseyi seçimi ile ilgili olarak TMMOB Bileşenleri, KESK Bileşenleri, Urfa Tabip Odası, Urfa Barosu ve ŞUTSO 8. Meslek Komitesi tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

Şanlıurfa'daki STK'lardan Kent Konseyi seçimi için açıklama
banner2

Şanlıurfa’da 5 Ekim’de yapılacak olan Kent Konseyi seçimi konusunda, kentteki bazı sivil toplum kuruluşları (STK) bir araya gelerek açıklama yaptı.

TMMOB Bileşenleri, KESK Bileşenleri, Urfa Tabip Odası, Urfa Barosu ve ŞUTSO 8. Meslek Komitesi tarafından yapılan basın açıklamasında, Kent Konseyi’nin seçim konusunda yanlı davrandığı iddia edildi.

Grup adına yapılan açıklamada ŞUTSO Meclis Üyesi Cemal Beyaz şunları söyledi:

“Bilindiği üzere Urfa kent konseyi genel kurulunun 5 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’te yapılacağını öğrenmiş bulunmaktayız. Kent konseyinin görevlerinden biri; “Yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılmasını, hemşehrilik hukuku ve ortak yaşam bilincinin geliştirilmesini, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetişim anlayışının benimsenmesini sağlamak”tır.

Fakat söz konusu konseyin yapacağı genel kurul toplantısında TMMOB Bileşenleri, KESK Bileşenleri, Urfa Tabip Odası, Urfa Barosu, ŞUTSO 8.Meslek Komitesinin içinde barındıran meslek odaları gibi belirli kurumların yer almaması, yine kent konseyinin görevlerinden biri olan;“Kent yönetiminde saydamlık, katılım, hesap verebilirlik, öngörülebilirlik ilkelerinin uygulanmasına katkıda bulunmak” maddesine aykırı düştüğü gibi aynı zamanda kentin sorunlarını taraflı bir yaklaşımla değerlendirmiş olacaktır.

Bizler bu kentin meslek odaları sendikaları vakıf dernekleri dinamikleri olarak kent konseyinin bu süreci iyi yönetemediği basına ve kamuoyuna yeterli bilgi paylaşımının yapılmamasının kasıtlı yanlı taraflı olduğu kanısındayız. Kentin sorunları kentin daha yaşanılabilir halkın isteklerini bilen araştıran bilimden beslenen kurumlar olarak bulunmamamızın kabul edilemez olduğu çeşitli kaynaklar tarafından bilinçli olarak oluşturulduğunu düşünüyoruz.

Mevcut durum yanlı taraflı kentin sorunlarına çözüm olmaktan uzak bir kurul oluşacağı farklı ses ve dinamikleri göz ardı ederek çalışma yürütemeyeceği bu tutumun biz bildiğimizi okuruz en iyisini biz uygularız mantalitesinin bu kente ne kadar zarar verdiği gelişimin sorunların ortadan kalkmasına engel olduğu bilinmektedir. Bizler bu dinamikleri olarak söz hakkı olan kurumlar olarak bu yanlı taraflı tutumu eleştiriyor kınıyoruz.

Bizler meslek odaları sendikalar kurumlar olarak kentin, halkın sorunlarına katkı sunmaya; eleştirilerimizi yapmaya devam edeceğiz yok saymaya çalışan zihniyeti boşa çıkaracağımızı tüm Urfa kamuoyu ile paylaşır saygılar sunarız.”

BİHA

YORUM EKLE

banner99