Şanlıurfa’da yayaların karıştığı ölümlü trafik kazaları azaldı

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü ve tüm illerde hayata geçirilen ‘Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın’ sloganıyla verilen eğitimler sayesinde, trafik kazalarına bağlı yaya ölümleri düştü.  

Şanlıurfa’da yayaların karıştığı ölümlü trafik kazaları azaldı
banner1

Trafikte yaya önceliği düzenlemesiyle birlikte trafik kazalarına bağlı yaya ölümlerindeki düşüş devam ediyor. 26 Ekim 2018 tarihinde Karayolları Trafik Kanununda yapılan değişiklikle ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti ile belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerinde geçiş önceliği ilk defa yayalara verilmişti. Bu değişikliğin ardından toplumda yaya öncelikli trafik bilincini oluşturmaya yönelik sürücü ve yayaları kapsayacak şekilde, İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilde eş zamanlı ‘Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın’ sloganıyla yaya güvenliğine yönelik kampanya başlatıldı. Kampanya kapsamında Şanlıurfa’da bulunan yaya geçitlerinin fiziki durumları tekrar gözden geçirilirken, eğitim çalışmalarına da önem verildi. 2019 yılından bugüne kadar 89 Bin 409 sürücü ve yayaya önceliğin yayada olduğunun vurgulanması amacıyla bilinçlendirme eğitimleri verilerek görsel materyaller dağıtıldı. Trafikte yaya önceliği düzenlemesiyle birlikte trafik kazalarına bağlı yaya ölümleri de düşmeye başladı. Bu doğrultuda 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla yayaların karışmış olduğu ölümlü kazalarda % 25 oranında azalma meydana geldi.

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “2021 yılı içerisinde de meydana gelecek yaya kazalarını en aza indirerek vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla tüm trafik birimlerimizce Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın sloganıyla bilgilendirme faaliyetlerimiz ile denetimlerimiz artarak devam edecektir” denildi.

BİHA

YORUM EKLE