Şanlıurfa'da tarım işçisi babasına hayat verdi

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde yaşayan karaciğer hastası tarım işçisi Halit Fırat, kızı Sariye Fırat’tan nakledilen karaciğerle hayata tutundu.

Şanlıurfa'da tarım işçisi babasına hayat verdi
banner2

Suruç’ta 7 yıldır karaciğer rahatsızlığı nedeniyle organ nakli bekleyen 49 yaşındaki Halit Fırat, kızından alınan dokuyla yeniden hayata tutundu.

Tarım işçisi olarak çalışan baba Fırat, 7 yıl boyunca Hepatit B hastalığı dolayısıyla ilaç tedavisi gördü. Rahatsızlığının ilerlemesi üzerine Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine başvuran Fırat’a karaciğer yetmezliğine bağlı siroz teşhisi konuldu. Aranan organın bulunması için aile üyelerinden alınan doku örneklerinden ailenin en büyük kızı 23 yaşındaki Sariye Fırat'ın karaciğerinin uygun olduğu tespit edildi.
 HRÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı ve Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Yılmaz başkanlığındaki ekip, kızından aldıkları karaciğer dokusunu, 6 saat süren başarılı bir operasyon ile baba Fırat’ta nakletti. Yapılan nakil sonrası sağlıklı günlere adım atan Fırat, ailesiyle birlikte ikinci baharına başladı. Baba Halit Fırat, kızının kendisine karaciğerinden doku vermesiyle yeniden hayata tutunduğunu kendisini ameliyat yapan doktorlarla teşekkür etti.

'KIZIM HİÇ TEREDDÜT ETMEDİ'

Rahatsızlığının yaklaşık 7 yıldır devam ettiğini, bu sürede çok zor günler yaşadığını anlatan Fırat, "Ben tarım işçisi olarak çalışıyorum. Yıllardır bu hastalığım dolayısıyla zor günler geçiriyordum. Allah razı olsun Mehmet hocam, beni muayene etti ve başarılı bir nakil yaptılar. Doktor, karaciğer naklinin yapılması gerektiğini söyleyince kızım hiç tereddüt etmeden ciğerini bana verdi. Allah razı olsun hayatım kurtuldu" diye konuştu.
 BİR YILDA 25. NAKLİ GERÇEKLEŞTİRDİK

HRÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı ve Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, ekibiyle bir yıl içerisinde gerçekleştirdikleri karaciğer nakillerinin 25'incisini Halit Fırat’a yaptıklarını bildirdi. Hastane altyapısı ve ekiplerinin çok iyi olduğunu belirten Yılmaz, kendilerine başvuruda bulunan hastaların sağlıklarına yeniden kavuşması için her türlü çabayı gösterdiklerini söyledi.

BİHA

YORUM EKLE

banner99