Şanlıurfa'da kurutmalık sezonu açıldı

Şanlıurfa’da kış aylarının yaklaşmasıyla çeşit çeşit kurutmalık sebzeler de tezgahtaki yerini aldı: Patlıcan, biber, domates, bamya, acur...

Şanlıurfa'da kurutmalık sezonu açıldı
banner2

Türkiye’nin en önemli gastronomi kentlerinden biri olan Şanlıurfa’da, kış mevsiminin vazgeçilmezi 'kurutmalık', tezgahtaki yerini aldı.
 

HEM YERLİ HEM DE YABANCI TURİSTTEN İLGİ

Kentin en işlek yerlerinden biri olan Haşimiye Meydanı ile Balıklıgöl civarı, patlıcan, biber, domates, kabak ve bamya gibi çeşit çeşit kurutmalıklarla süslendi. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi gösterdiği kurutmalıklar, görenlerin de ağzını şimdiden sulandırdı.
 

İLGİ ÇOK, FİYAT YÜKSEK

Urfa’nın kavurucu güneşinde kurutulan sebzeler, kış aylarında sofralarda yer almak için tezgahları süslerken, ürünlerin fiyatlarında ise artış yaşandığı söylendi. Vatandaşların kurutmalıklara ilgisinden memnun kaldıklarını aktaran esnaf, fiyatların da geçtiğimiz yıllara nazaran yükseldiğini belirtti.

Uzun yıllardır kurutmalık ürünleri satan ve kentte 'İsotçu Reşo' olarak bilinen Reşit Korkmaz, çeşit çeşit kurutmalıklar sattıklarını kaydetti.

KORKMAZ: ÖNÜMÜZDEKİ YIL BU KADAR MAHSÜL ÇIKMAZ

Korkmaz, önümüzdeki yıl mahsul ürünlerin azalacağını söyleyerek, "Balıklıgöl’de baharat, kurutmalık isot, dolmalık sebze satıyoruz. Dolmalık kabak, biber, acur, acı-tatlı biberlerimiz var. Vatandaş genelde patlıcan, biber alıyor şuan. Bir de gün geçtikçe kışlıklarını temin etmek isteyenler evlerine alıyorlar. Önümüzdeki yıl bu aylara kadar yeni mahsul patlıcan, biber çıkmaz. Zaten yavaş yavaş temin ediyorlar zahire hazırlıklarına başlıyorlar" diye konuştu.

'KAHVALTILARDA DA TÜKETİLİYOR'

Kurutmalıkların birçok yemek için tüketildiğini belirten Korkmaz, "Daha çok dolma için bir de kızartmalıklar var. Doğranmış biber, doğranmış patlıcan, doğranmış domates, bunlar da haşlanıp yemek yapılıyor. Kahvaltılarda tüketiliyor. Hepsi doğal şartlarda kurutuluyor. Bu saatten sonra daha çok kullanılır çünkü taze sebze her geçen gün azalıyor, kışa doğru gidiyoruz" ifadelerini kullandı.


KARAGÖZLÜ: HAŞLAMALIK VE KIZARTMALIKLARIMIZ VAR

Bir diğer esnaf Mehmet Karagözlü ise hem haşlamalık hem de kızartmalık kurutmalıkların mevcut olduğuna değinerek, "Biz de Şanlıurfa’ya ait olan isot, pul biber, kurutmalıklardan acur, patlıcan ve kabak bir de bizim haşlamalık kızartmalık biber, patlıcan ve  domates var" dedi.

'TALEPLER ÇOK YOĞUN'

Esnaf Karagözlü, talebin yüksek olduğunu kaydederek, "Talepler çok yoğun bir şekilde var. Domates 30 lira, dilinmiş patlıcan ve kavurmalık için de var. Dolmalıklarda kullanılıyor" sözlerine yer  verdi.

KARAKURT: ACUR, PATLICAN, BİBER YÜKSELDİ

Kurutmalık patlıcan ve biberin fiyatının yükseldiğini ve acurun da fiyatında artış olabileceğini aktaran esnaf Mehmet Karakurt da, "Talepler çok güzel, yetiştiremiyoruz. Biz de acur, patlıcan biberin bu aralar fiyatı yükseldi. Patlıcan, biber 15 liradan aşağı değil, acur 10 lira fakat yükselme durumu da olabilir. Patlıcan, biber, domates salkımı  15 lira. Vatandaş daha çok dolmalar için kullanılıyor" diyerek sözlerine son verdi.

Özlem DİKMEN-ÖZEL HABER/BİHA

YORUM EKLE

banner99