Şanlıurfa’da sulama sezonu başladı

Şanlıurfa’da 2021 yılı sulama sezonu başladı. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Şanlıurfa’da sulu tarım ile beraber 2021 yılında ülkemiz ekonomisine 2 Milyar 973 Milyon 443 bin TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Şanlıurfa’da sulama sezonu başladı
banner2

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün, ülkemizin su kaynaklarının korunması, yönetilmesi, geliştirilmesi ve gelecek nesillere eksiksiz olarak aktarılması maksadıyla projeler üreten Türkiye’nin en büyük yatırımcı kuruluşlarından birisi olduğunu belirterek, “2021 yılı Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli tarafından “Su ve Sulamada Hamle Yılı” olarak ilan edildi. Bu sebeple 2021 yılı “Sulama yatırımlarımızda hamle yılı” olacaktır. Bu kapsamda Bölgesel Kalkınma projeleri olan GAP ve KOP başta olmak üzere özellikle sulama yatırımlarımız hızlandırarak verimli topraklarımızın bereketine bereket katmak için çalışmaktayız” dedi.

 

YILDIZ: TARIMDA VERİM ARTIŞI SAĞLANIYOR

DSİ olarak modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koymakta olduklarını vurgulayan Yıldız, “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükseltiyor” diye ifade etti.

Bu kapsamda Şanlıurfa’da 2021 yılı sulama sezonunda toplam 3 milyon 40 bin 330 dekar tarım arazisinin sulanacağını açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, yapılacak sulu tarım ile birlikte 2021 yılında ülkemiz ekonomisine 2 Milyar 973 Milyon 443 bin TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Genel Müdür Yıldız, çiftçilere bol ve bereketli bir sulama sezon dileyerek, “Bizler DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmekteyiz. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, modern sulama sistemlerinin yaygınlaşmasını ve özellikle de su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

BİHA

YORUM EKLE