Doğal gaz kullanan vatandaşlara kritik uyarılar!

Aksa Doğalgaz, doğal gazı kullanırken dikkat edilmesi ve acil bir durumda yapılması gerekenleri paylaştı.

Doğal gaz kullanan vatandaşlara kritik uyarılar!
banner2

İstenmeyen durumlar yaşanmaması için vatandaşları güvenli doğal gaz kullanımı konusunda bilgilendiren Aksa Şanlıurfa Doğalgaz, tesisat ya da gaz akışıyla ilgili herhangi bir sorun yaşanması halinde yetkili kişiler dışında müdahale edilmemesi gerektiğinin önemini bir kez daha vurguladı.

 

“ARIZAYA ASLA BİREYSEL MÜDAHALEDE BULUNMAYIN”

Aksa Şanlıurfa Doğalgaz tarafından yapılan açıklamada, acil bir durumda arızaya bireysel müdahalede bulunulmadan, 7 gün 24 saat hizmet veren “187 Doğal Gaz Acil Hattı”nın aranması gerektiğini hatırlatıldı. Şirket yetkililerinin yaptığı açıklamada, herhangi bir gaz kaçağı olasılığına karşı hava akışını sağlayan havalandırma menfezlerinin kesinlikle kapatılmaması gerektiği vurgulanarak, düzenli cihaz bakımı ve baca temizliğinin yapılmasının önemine dikkat çekildi. Özellikle uygun olmayan elektrik tesisatı topraklamasının, doğal gaz tesisatı için tehlike oluşturabileceğini belirten yetkililer, binanın elektrik tesisatının her yıl düzenli olarak kontrol edilmesi konusunda da uyardı.

 

“ACİL DURUMLARDA NELER YAPILMALI?”

Herhangi bir durumda koku hissedildiğinde öncelikle vatandaşların panik yapmaması gerektiğine dikkat çeken Aksa Şanlıurfa Doğalgaz yetkilileri, acil durumlarda alınması gereken önlemleri ise şöyle sıraladı:

Kapı ve pencereleri açarak, ortamı havalandırmaya özen gösterin. Daire girişinde bulunan sayaç giriş vanasını kapatın.

Doğal gaz bağlantısı olmayan bir yerden 7 gün 24 saat hizmet veren “187 Doğal Gaz Acil Hattı”na ihbarda bulunun.

Çevrede kibrit, çakmak gibi açık alev kaynaklarının kullanılmadığından emin olun.

Elektrikli cihazları açmayın, açık olan cihazları ise kapamayın veya fişlerinden çekmeyin.

Elektrik düğmelerini, kapı zillerini, ev ve cep telefonlarını kullanmayın.

Arızaya kesinlikle bireysel müdahalede bulunmayın, ortamdan uzaklaşın.

Doğal Gaz Acil Müdahale Ekibi’nin gelmesini bekleyin. Ev, apartman ya da iş yerinde bulunan insanların tahliyesinin Acil Müdahale 187 operatörlerinin talimatları doğrultusunda sağlanmasına ve girişlerin engellenmesine uyarak çalışmalara olumlu yönde katkı sağlayın.

Doğal gaz hattı bulunan sokaklarda izinsiz kazı yapılması yasalarla engellediğinden lütfen şüpheli bir durumla karşılaştığınızda 444 4 187 numaralı Aksa Doğalgaz çağrı merkezini arayarak bilgi vermeyi ihmal etmeyin."

BİHA  

YORUM EKLE