Şanlıurfa'da müzisyenlerden sessiz oturma eylemi

Şanlıurfa’da, bir yılı aşkın süredir eğlence mekânlarının kapalı olmasından dolayı işsiz kalan bir grup müzisyen, sessiz oturma eylemi gerçekleştirdi.

Şanlıurfa'da müzisyenlerden sessiz oturma eylemi
banner1

Pandemi döneminde restoran, eğlence mekânları ve diğer iş yerlerine getirilen kısıtlamalar nedeniyle birçok esnaf zor durumda kaldı. Bu süreçte en çok etkilenen sektörlerin başında ise müzik sektörü geldi. Eğlence mekânlarında müzik aletleri ve sesleri ile para kazanmaya çalışan müzisyenler, uzun süre işsiz kaldı. Devletten bekledikleri desteği de göremeyen müzisyenlerden bazıları, işsizlik ve ekonomik kriz nedeniyle intihar etti.

SESSİZ OTURMA EYLEMİ

Ülke genelinde olduğu gibi Şanlıurfa’da da işsiz kalan müzisyenler, zor günler yaşıyor. Eski günlerini adeta mumla arayan müzisyenler, Atatürk Bulvarı’nda bulunan bir alışveriş merkezinin önünde sessiz oturma eylemi yaptı. Müzik enstrümanlarını önlerine alarak oturan müzisyenlere, çevredeki vatandaşların da destek verdiği görüldü.

 

KILIÇ: “102 MÜZİSYEN İNTİHAR ETTİ”

Grup adına açıklamada bulunan Müzisyen Deniz Kılıç, işsizlikten dolayı ülke genelinde 102 meslektaşının intihar ettiğine dikkat çekerek, pandemi döneminin başından beri yani yaklaşık 500 gündür eğlence sektörünün kapalı olmasından dolayı sahne alamadıklarını belirterek, şu ifadelere yer verdi:

“Sahne dışında geliri olmayan müzisyen arkadaşlarımız var. Bu ülkemizde çok kabul görmese de bu bir meslek. Bizler bu konuda mağduruz 500 gündür 102 tane arkadaşımız geçim sıkıntısından dolayı intihar etti. Zaten birçoğumuzda o durumda. Gerçekten bu konuyla ilgili bir çalışma başlatılması gerekiyor. Biz pandeminin getirdiği her şeyden haberdarız fakat gerek yardımlaşama konusunda olsun kendi müzisyen arkadaşlarımız arasında gerek diğer anlamda imkânlarımız olsun her şeyimiz kapandı. Ama kira, elektrik, su veya o tarz ödemeler ve kredi borçlarımız bankalar tarafından sıkıştırılmaya devam ediliyor.

 

“TEK UMUDUMUZ MEKANLARIN AÇILMASIYDI”

Gerçekten artık buna dayanacak gücümüz kalmadı. Son yasakların kalkmasıyla beraber tek umudumuz mekânların açılmasıydı ama maalesef bugün mekânlarımız yine kapalı. Bu durum ne kadar daha sürer bilmiyoruz bankalara ne zamana kadar ödeme yapacağımızın sözünü veremiyoruz. Bu konuda artık gerçekten sesimizi duyurmanın zamanı geldiğini hatta geç kaldığımızı düşünüyorum. Farkındalık olsun diye sessiz oturma eylemimizi yapacağız.”

BİHA

YORUM EKLE

banner99