Halfeti'de "Gül ekmeği" geleneği

Şanlıurfa'nın turizm cenneti Halfeti'de unutulmaya yüz tutmuş "Gül ekmeği " geleneği yaşatılmaya çalışılıyor. Geleneğin perde arkasında hem sağlık hem kozmetik için kullanılan güllerin öyküsü var.

Halfeti'de
banner2

Slow Food Halfeti, ilçenin kültürel zenginliklerini ve geleneklerini geleceğe taşımaya devam ediyor. 

Eski Halfeti önceden meyve ve kara gül bahçeleri ile meşhur bir yerdi. Baraj suları altında kalması ile sahil kentine dönüşen bölgede özellikle geleneksel gıdalar ve doğasına sahip çıkılıyor. Bunun için Slow Food hareketine dahil olan ilçede Slow Food Halfeti tarafından "Gül ekmeği" geleneği de yaşatılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda çekilen kısa bir video ile "Gül ekmeği nedir, nasıl yapılır, hangi amaçlarla, nasıl tüketilir? sorularının yanıt verildi. 

İşte ilçenin unutulmaya yüz tutmuş belki de ilk defa duyacağınız gül ekmeğinin hikayesi:

"Eski bir Başbostan geleneği gül ekmeği: Şimdi tamamı sular altında olan Mahalle, erik ve gül bahçeleri ile bilinirdi. Mayıs ortası en yağlı halini alan güller toplanır, gül yağı ve suyu çıkarılır, artan posa da gelecek gül mevsimine kadar odalara koku vermesi için önce saçta hafif pişirilir sonra güneşe bırakılıp kuruduktan sonra pencere ağızlarına konurdu. Fırat nehrinden esen rüzgarlar pencere eşiğinde gül kokuları ile buluşur odalar özellikle kış aylarında keyifli bir kokuya bürünürdü."

 

SLOW FOOD NEDİR?

Slow Food, 1986'da Carlo Petrini tarafından başlatılan uluslararası bir harekettir. Hızlı, ayaküstü yemek alışkanlığına karşı alternatif olarak geleneksel ve yerel yemek ve yeme biçimlerini, yerel ekosistemlerin özelliklerini korumayı teşvik eden hareket, Yavaş Hareketi'nin bir parçasıdır. 

BİHA

YORUM EKLE

banner99