Rektör Çelik, merak edilen soruları yanıtladı

Harran Üniversitesi Rektörü Mehmet Sabri Çelik, sosyal medya hesabından öğrencilerin merak ettiği soruları yanıtladı.

Rektör Çelik, merak edilen soruları yanıtladı
banner1

Harran Üniversitesi Rektörü, öğrencilerin sorularına yanıt verdi.

Koronaivrüs nedeniyle okulların kapanması sonrası uzaktan eğitim sistemine geçilmesi, zaman zaman öğrenciler için de sorun doğuruyor. Birçok öğrenci sistem ile ilgili sorunlar yaşarken, sınavların nasıl olacağı da merak ediliyor.

Sosyal medya hesabından öğrencilerin merak ettiği soruları tek tek yanıtlayan Harran Üniversitesi Rektörü Mehmet Sabri Çelik, şu soruları cevapladı.

KÖYDE YAŞAYANLAR UZAKTAN EĞİTİMİ NASIL TAKİP EDECEK?

Üniversitelerin önemli bir kısmı asenkron ve kısmen de senkron eğitimle öğrencilere ulaşmaya çalışmıştır. Asenkron uzaktan eğitimin anında kaydedilmesi veya kopyalanması gerekmiyor. Planlamamız öğrencimizin bir dizüstü bilgisayarı veya en azından bir tableti olduğu varsayımına dayalıdır. Bu şekilde öğrencinin istediği zaman ders notlarını kaydetmesi ve çalışması mümkündür.

İNTERNETİ OLMAYANLAR YA DA KÖYDE YAŞAYANLAR SİSTEME GİREMEDİĞİ TAKDİRDE O DERSTEN DEVAMSIZLIKTAN KALACAKLAR MI?

Bu dönemin şartlarına münhasır devamsızlık diye bir şey söz konusu olmayacaktır. Bu dönem ders kaydı olan tüm öğrenciler derslere devam koşulunu sağlamış sayılacaklardır.

BİTİRME TEZLERİ NASIL OLACAK?

Daha önce bahar dönemi bitirme projesi dersleri için yapılan haftalık toplantılar, uzaktan interaktif olarak yapılmaya devam edilecektir. Bitirme dersleri ve bitirme projesiyle ilgili çalışmalar her hafta aynı şekilde danışman öğretim elemanına gönderilmeye devam edilecektir. Ayrıca bitirme projesi demo ve poster sunumları Haziran ayındaki uygulama ders tarihinde yapılacaktır. Bu süreçte öğrenciler literatür taraması yapmaları ve düzenli olarak danışman öğretim elemanları ile görüşmeleri halinde yazın geldiklerinde bütünlemenin son tarihine kadar (1 Haziran - 5 Temmuz) yaklaşık 35 günlük süreçte uygulamalarını teslim edebilirler. Yetiştiremeyenler çift ders sınavında (4 Eylül’e kadar) teslim edebileceklerdir. Laboratuvar ağırlıklı olan tez çalışmalarında öğrenciler deneylerine başlamamışsa tezleri deneysiz olarak kurgulanacaktır. Deneyleri kısmen başlamış olanlar ise deneylerini Haziran ayı içinde bitirecek şekilde danışmanları tarafından kendilerine kolaylık gösterilecek veya danışman-öğrenci ortak kararı ile yaz sonunda bitirecek şekilde bir planlama yapılacaktır.

TEMMUZ AYINDA SINAVLAR NE ŞEKİLDE OLACAK?

Sınav takvimi bir öngörüdür. Eğer şartlar değişmezse ilan edilen tarihlerde yapılacak veya ötelenecektir.

SINAV KONULARI UZAKTAN EĞİTİMLE Mİ SINIRLI TUTULACAK?

Öğrenciler uzaktan eğitimde verilen ders materyallerinden ve yüz yüze işlenen konulardan sorumlu olacaktır. Ancak bu konuda yetkili merci ders yürütücüsüdür.

YAZIN UYGULAMALI DERSLER VERİLECEK Mİ?

Evet, güncel bahar dönemi takviminde belirtildiği üzere Haziran ayından itibaren hem yüz yüze tekrar dersleri hem de uygulamalı ders ve laboratuvarlar yapılacaktır. Uygulamalı derslerin nasıl yapılacağı belirtilmiştir: https://bit.ly/2XBLXWG

MEZUNİYETİ YAZ OKULUNA BAĞLI OLAN ÖĞRENCİLERİN MAĞDURİYETİ NASIL GİDERİLECEK?

YÖK bu konuda tasarrufu üniversitelere bırakıyor. Ancak web sayfamızda verilen güncel bahar dönemi planı harfiyen uygulanırsa, Temmuz ortasından başlayarak Eylül başına kadar iklim şartlarından dolayı çok kısıtlı bazı dersler için yoğunlaştırılmış bir yaz dönemi verilebilir. Yaz okulu seçimli olduğu için öğrenciler istedikleri bir üniversitede kendi şartlarına uygun dersleri almakta serbesttirler.

YAZ OKULU OLMAZSA GELECEK SENE 4. SINIF OLACAK ÖĞRENCİLERİN DERS ALAMAMASI DURUMUNDA OKULLARININ UZAMASI GİBİ BİR MAĞDURİYETİ SÖZ KONUSU OLACAK MIDIR?

7. sorunun cevabı kısmen bu soruyu cevaplamaktadır. İklim şartlarından dolayı yaz okulu kısmi olarak açılması durumunda öğrenciler alabildikleri dersleri alırlar. Açılamaması durumunda ise öğrencilerimiz diledikleri başka bir üniversiteden derslerini alabilirler.

MEZUN OLACAK ÖĞRENCİLERİN SIKÇA SORDUĞU: YAZ AYLARINDA MEZUNİYET TÖRENİ YAPILACAK MI?

Yaz aylarında mezuniyet töreni olmasını biz de isteriz. Bu sorunun cevabı size bağlıdır. Stadyumda mezuniyet töreni sıcak olduğu için istenmezse, her birim kendi mezuniyet törenini iç mekânda yapabilir. Ama bizim tercihimiz stadyumda toplu mezuniyet töreni olmasıdır.

BİHA

YORUM EKLE

banner99