Orman Yangınları İçin Helikopter Geliyor

Orman Yangınları İçin Helikopter Geliyor
banner2

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ'den(TUSAŞ) T70 yönetim helikopterlerin gelecek yıl teslim alınacağını belirterek, "Gelecekte yönetim helikopteri olarak kullanacağımız bu helikopterleri orman yangınlarında mücadalede personel taşıma konusunda da kullanacağız" dedi.

TUSAŞ'a ziyarette bulunarak Genel Müdür Temel Kotil ile görüşen Pakdemirli, TUSAŞ'ı gezdikten sonra Türkiye'nin geldiği noktaya bir kez daha şahit olduğunun altını çizerek Türkiye'nin hem helikopter hem de uçakta iddialı şekilde ilerlediğini söyledi.

Orman Genel Müdürlüğü’nün(OGM) tecrübesiyle dünyada ileri gelen teşkilatlardan birisi olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli "Bu başarı yarınki başarının garantisi değil. Özellikle değişen iklimle beraber daha fazla yangınla mücadale etmek gerekiyor. O anlamda bütün yeni teknolojilerin hepsini denemeli ve test etmeliyiz. Yeni teknolojilerin hepsine açık olmalıyız" değerlendirmesinde bulundu.

İLK HELİKOPTER ÖNÜMÜZDEKİ YIL TESLİM ALINACAK

Bakanlığın TUSAŞ'tan yangın söndürmede kullanmak için 3 adet T70 genel maksat helikopteri siparişi olduğunu vurgulayan Pakdemirli, "TUSAŞ'tan ilk T70 yönetim helikopterlerimizi önümüzdeki yıl teslim alacağız. Uçuş hattında orman teşkilatına ait bir helikopterin olduğunu gördük. En güzel tarafı da bu helikoptere yerli ve milli yazılımların yüklenmiş olması. Gelecekte yönetim helikopteri olarak kullanacağımız bu helikopterleri orman yangınlarında mücadalede personel taşıma konusunda da kullanacağız" dedi.

Bakan Pakdemirli, T70 helikopterlerinin orman teşkilatına çok farklı kabiliyetler kazandıracağına dikkati çekerek, helikopter sayesinde gece uçuşu yapılabileceğinden bahsetti.

İHA VE DRONE KULLANILIYOR

Geçen yıl orman yangınlarında drone ve insansız hava aracı(İHA) kullandıklarını da belirten Bakan Pakdemirli "Ülkemizde 750 yangın kulesi bulunuyor. Buralarda ana amacımız yangın ilk çıktığında tespit etmek ve raporlamak. Bu kulelerimizi yeni teknoloji termal kameralarla donatırken diğer taraftan da hava araçları vasıtasıyla bu tespitleri yapıyoruz. İHA'ları tespitten sonra koordinatı bulmak ve yer ekiplerine göndermek için kullanabiliyoruz. İHA'ların ikinci görevi ise yangın çıktıktan sonra bilginin yer ekiplerine kolayca aktarılması. Yerli ve milli insansız hava aracı ANKA'ları bu yıl yangın sezonunda kullanacağız" diye konuştu.

YORUM EKLE

banner99