Mide tüp haline getirilip yemek borusuna bağlandı

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, yutma güçlüğü ve katı gıdaları yutarken oluşan takılma hissi nedeniyle cerrahi müdahalede bulunan hastanın yemek borusu ve bir kısmı alınan midesi, başarılı operasyonla tüp haline getirilip yemek borusuna bağlandı.

Mide tüp haline getirilip yemek borusuna bağlandı
banner1

ŞANLIURFA – Şanlıurfa’da, kas hastalığı bulunan 49 yaşındaki hasta, son dönemlerde artan yutma güçlüğü ve katı gıdaları yutarken oluşan takılma hissi nedeniyle Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cerrahi Onkoloji Polikliniğine başvurdu.

Hastanın hastanede yapılan tetkik ve görüntülemeleri sonucunda yemek borusu kaynaklı tümörünün olduğu belirlendi. Hastanın ameliyat edilmesine karar verildi.

Riskli ameliyat hastanenin Cerrahi Onkoloji Uzmanı Op. Dr. Halil Türkan tarafından yapıldı.

Başarılı geçen ameliyatla, yemek borusu ve midesinin bir kısmı alınan hastanın kalan midesi tüp haline getirilip yemek borusuna bağlandı. Türkan, “Hastamızın ameliyatında yemek borusu ve midenin bir kısmını tümörlü kısımla birlikte çıkararak kalan mide kısmını tüp haline getirip yemek borusuna bağladık. Ameliyat sonrasındaki süreci gayet iyi ve sorunsuz geçiren hastamızın 7. günde sıvı gıdalarla beslenmesine başlandı. Şimdi katı gıdalarla da beslenebilen hastamızın ameliyat öncesi oluşan takılma hissinin tamamen kaybolduğunu ve rahat şekilde beslendiğini gördük” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma Hastanesinde yemek borusundan kaynaklı kanser ameliyatlarının başarıyla yapılabildiği gibi mide, kalın bağırsak, pankreas, karaciğer, yumurtalık ve rahim kanseri ameliyatlarının da yapıldığını belirten Türkan, “Onkoloji hastalarının hastanemiz bünyesinde hizmet veren girişimsel radyoloji, gastroenteroloji, cerrahi onkoloji, patoloji, tıbbi onkoloji ve radyasyon onkolojisi hocalarımız tarafından oluşturduğumuz onkoloji ekibi tarafından tanı ve tedavileri başarıyla yapılmaktadır” ifadesini kullandı.

BİHA


YORUM EKLE