Kitap fuarında çocuklar için kupon yok iddiası

3. Ulusal Şanlıurfa Kitap Fuarı, 22 Kasım’da kitapseverlere kapılarını açıyor. Şanlıurfa’nın kültür ve medeniyetine katkı sağlanması düşünülen fuarda bu yıl çocuklar için kitap kuponu dağıtılmayacağı iddia ediliyor.

Kitap fuarında çocuklar için kupon yok iddiası
banner2

Şanlıurfa’da düzenlenen 3. Ulusal Şanlıurfa Kitap Fuarı, 11 Nisan Fuar Merkezi’nde 22 Kasım'da açılıyor.  

Gazete İpekyol Yazarı Vedat Akıllı da kitap fuarında 23 Kasım ve 30 Kasım tarihlerinde saat 13.00 ile 15.00 arasında bu yıl yayımlanan ve kısa sürede 2. baskısı yapılan ‘Sözü Yola Koymak’ adlı kitabını okurları için imzalayacak. Ancak Akıllı, geçen yıl uygulanan ve çocuklara jest olarak değerlendirilen ‘kitap kuponu’ dağıtımının bu yıl olmayacağını iddia etti.

Kitap fuarı ile ilgili görüşlerini aldığımız Vedat Akıllı şunları söyledi:

"İlimizde artık gelenekselleşen kitap fuarının açılacak olması sevindirici bir durum. Bilinmelidir ki, şehirler kitaba, kültüre, edebiyata ve sanata verdikleri değer oranında şehirlileşir. Şehrin halkı da,  kültüre verilen değer nispetinde şehirlileşir ve de medenileşir. Ve medeniyete de ancak kültürle ulaşılır, nüfusla ya da parasal zenginlikle değil. Bu bağlamda kitap fuarını önemsiyorum. Kitabın gündem olacağı 10 güzel gün yaşayacağız. Şimdiden emeği geçen, geçecek olan herkese başta Büyükşehir Belediye başkanımız olmak üzere teşekkür etmek isterim. Bu noktada fuar organizasyonu ile ilgili eğer iddia doğruysa bir eleştirimi sizlerle paylaşmak istiyorum. TÜİK verilerine göre Türkiye'nin çocuk nüfusu en fazla olan ili yüzde 46'lık oran ile Şanlıurfa'mız. İlimizde Cuma günü başlayacak olan kitap fuarında geçen yıl uygulanan ve takdirle karşılanan, dezavantajlı mahallelerimizde bulunan okul öğrencilerine 10 TL'lik ‘kitap kuponu’ dağıtımı uygulamasının tasarruf tedbirleri nedeniyle yapılmayacağı iddiasını üzücü bulduğumu ifade etmek istiyorum. İnşallah bu duyum doğru değildir. Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeynel Abidin Beyazgül'den eğer iddia doğruysa bu yanlıştan dönülmesini diliyorum. Fakir mahalle çocuklarımızın kitapla buluşmasının belki tek yolu olan ‘kitap kuponu’ dağıtımı uygulaması mutlaka devam etmelidir. Okullardan getirilen çocukların boynu bükük bir şekilde fuarda dolaşmasını herhalde hiç kimse istemeyecektir. Kültürden tasarruf etmenin gelecekten tasarruf etmek olacağı üzerine düşünmemiz gerekiyor. Salt isot ve yemek festivalleri ile kebaptan, kültüre yol bulamayacağımızın bilinmesi gerekir.  Son olarak fuarın hayırlı olmasını dilerken, bütün kitap dostlarını kitap fuarına ilgi göstermeye davet ediyorum."

BİHA

YORUM EKLE