200 Suriyeli evine döndü, duygusal anlar yaşandı

Barış Pınarı Harekatının ardından Suriyeliler evlerine dönerken, zaman zaman duygusal anlar yaşandı. Bazı Suriyelilerin ise ülkesinin toprağını öptüğü görüldü.

200 Suriyeli evine döndü, duygusal anlar yaşandı
banner2

Türkiye'nin güneyindeki terör koridorunun temizlenmesi amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatının ardından Suriyeliler ülkelerine dönmeye başladı.

Kendi istekleri ile ülkelerine dönen 200 Suriyelinin duygusal anlar yaşadığı görülürken, bazılarının toprağı öpmesi ise dikkat çekti. 
 


 

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığından (MSB) yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: 

"Güvenli Bölge’nin tesisi için gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekâtı ile terör örgütü PKK/YPG’nin Tel Abyad ve Rasulayn’dan temizlenmesi bölgeye geri dönüşlerin de yolunu açtı. Terör örgütü PKK/YPG’nin Fırat’ın doğusunu işgal etmesiyle birlikte baskı ve zulme dayanamayan yaklaşık 1,5 milyon Kürt kardeşimiz bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı. Yaklaşık 400 bin Suriyeli Kürt kardeşimiz de Türkiye’ye sığınmıştı. Barış Pınarı Harekâtı’nın başarıya ulaşması ile terör örgütü PKK/YPG’nin bölgeden temizlenmesi ve alt yapı çalışmalarına hız verilmesi Suriyeli kardeşlerimizin geri dönüşünün de önünü açtı.
 


 

Terör örgütü PKK/YPG’den kaçarak Fırat Kalkanı Harekât bölgesinde yer alan Cerablus’a sığınan Suriyeli kardeşlerimizden yaklaşık 200 kadarı gönüllü ve güvenli olarak kendi evlerine, topraklarına döndü. Barış Pınarı Harekât bölgesinde huzur ve güvenin tesis edilmesiyle bölgeye geri dönüşlerin devam etmesi bekleniyor. Bu kapsamda 295 kişiden oluşan 70 aile daha Cerablus’tan Tel Abyad bölgesine geri dönmek için yola çıktı."

BİHA 

YORUM EKLE