İdlib’e 3 TIR İnsani Yardım malzemesi gönderildi

Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu, İdlib’deki insanlık dramından canını kurtarmak için Türkiye sınırına dayanan savaş mağdurlarına ulaştırılmak üzere, üç TIR insani yardım malzemesi temin etti.

İdlib’e 3 TIR İnsani Yardım malzemesi gönderildi
banner2

İngiltere’de yaşayan Naciye Batkitar’ın Bir Umut Yaşatma Derneği vasıtasıyla Avrupa’da yaşayan Türklerden topladığı300 bin TL’lik katkının dadahil edildiği insani yardım malzemesi, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ve platform üyelerinin katıldığı programda, yapılan konuşmalar ve duaların ardından yola çıktı. İnsani yardımların organize edildiği ve TIR’lara yüklendiği depoda gerçekleştirilen programda konuşan Vali Abdullah Erin, “Telabyad, Resulayn ve İdlib’deki Müslüman kardeşlerinin dertleriyle dertlenip, buraya kadar gelen Naciye Hanım’a, ona destek veren yurt dışındaki çok kıymetli kardeşlerim ile İnsani Yardım Platformu başkanımız Osman Gerem ve tüm platform üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.
 


 

Şanlıurfa STK İnsani Yardım Platformu’nun sadece Suriye’de değil, dünyanın dört bir tarafında sıkıntı yaşayan tüm insanların yardımına koşmayı kendine misyon edindiğini belirten Vali Erin, bu yardımların hazırlanmasında emeği geçen herkese şükranlarını sundu.

GEREM: MAZLUMUN YANINDA YER ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Şanlıurfa STK’ları İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem ise, “İdlib’deki savaş ve katliamdan bir umut ile Türkiye’ye doğru kaçan çoluk çocuk, yaşlı, yetim, dul insanlara; bu gelenlerin hepsi teröristtir diyebilen insanlar olabilir. Ama bizler, tarih boyunca medeniyetimizin gereği, mağdura, mazluma kucak açmış, her zaman onların yanında yer almış ecdadın torunları olarak dün de bugün de yarın da dini, dili, ırkı sorulmaz ilkesiyle mağdurların, mazlumların yanında yer alacağımızı bir kez daha belirtmek isteriz” dedi.
 


 

BATKİTAR: AVRUPA’DAKİ KARDEŞLERİMİZİ YARDIMA DAVET EDİYORUM

Suriye’de yaşanan insanlık dramını televizyondan izlediğinde dayanamadığını ve buralara kadar daha önce de geldiğini ifade eden İngiltere’de yaşayan Naciye Batkitar, iki pazar kendi evinde yaptığı toplantıda arkadaşlarını böyle bir yardım etmeye davet ettiğini ve davet ettiği arkadaşlarının hepsinin yardımda bulunduğunu ifade etti.

İDLİBLİLER TÜRKİYE KAMPLARINA GELİYOR

Suriye’nin en büyük kentlerinden biri olan İdlib’de 3,7 milyon insan yaşıyordu. Suriye rejim güçlerinin başlattığı saldırılar karşısında canlarını kurtarmak isteyen, çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan 312 bin insan, 1 Aralık 2019’dan bu yana sınırımızın 20 km dışında oluşturulan 9 kamp alanına geliyor. Son günlerde gerçekleşen saldırılarla büyük bir nüfus hareketinin yaşandığı İdlib’deki vahşet karşısında Türkiye insani tedbirler almaya devam ediyor.

BİHA

YORUM EKLE