Harran'da 'yapay zeka' eğitimi başladı

Harran Üniversitesi'nde 'Eğitimde Yapay Zeka' konulu öğretmenlere yönelik eğitimler başladı.

Harran'da 'yapay zeka' eğitimi başladı
banner1

Dünya genelinde gelişen teknolojiler arasında en fazla konuşulan konulardan biri olan “Yapay Zekâ” için Harran Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ortaklığında hazırlanan Türkiye'nin ilk "Eğitimde Yapay Zeka" konulu öğretmenlere yönelik eğitimler başladı.

Yapay zekâ konulu öğretmen eğitimine farklı illerden katılan 30 öğretmen, 6 Mart 2020’ye kadar öğretimde yapay zekâ uygulamaları temalı eğitimlerini tamamlıyor.

Eğitmen olarak IBM Türkiye, Şanlıurfa Urfa STEM ve Bilim Merkezi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ve Deep Learning Türkiye kurumlarından yapay zekâ konusunda çalışan uzmanlar görev alırken, katılımcılar gün boyu yapay zekâ temelli uygulamalar geliştirmeye yönelik etkinliklerde yer alıyor.ÇOCUKLAR İÇİN YAPAY ZEKÂ EĞİTİMİ

Yapay zekâ eğitimleri kapsamında ise Harran Üniversitesi öğrencileri ve yakın bölgede görev yapan öğretmenlerin katılacağı konferans 4 Mart 2020 Çarşamba günü Fen Edebiyat Fakültesi’nde saat 14.00’da yapılacak. Konferansa, Deep Learning Türkiye Başkanı Fuat Beşer konuşmacı olarak katılacak ve eğitimde kullanılabilecek yapay zekâ uygulamaları hakkında sunum yapacak.

"ArtificialIntelligenceEducationforChildren" başlıklı Türkiye Ulusal Ajansı destekli AB projesi kapsamında yürütülen eğitimin çıktıları, pilot okulların kullanımına da sunulacak. Proje ortakları adına Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Şanlıurfa STEM ve Bilim Merkezi çalışmalarına bir buçuk yıl boyunca devam edecek ve okul kullanımı için yapay zekâeğitim raporları hazırlayacak.

BİHA

YORUM EKLE