Göbeklitepe'ye Özel Para Basıldı!

Göbeklitepe'ye Özel Para Basıldı!
banner2

Özlem ÇELİK/AJANS URFA

2019 yılı Göbekitepe’ye atfedildiğinden dolayı Darphane Genel Müdürlüğü hatıra olarak Göbeklitepe parası bastırdı. Paralar, bronz ve gümüş 2 metal ürün olarak basılarak satışa da sunuldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü Göbeklitepe’ye özel pasa bastı.

Tarihi 12 bin yıl öncesine dayanan ve keşfi ile arkeoloji dünyasında büyük heyecan yaratan ilk tapınak Göbeklitepe, 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine girdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 Yılı "Göbeklitepe Yılı" olarak ilan edildi. TV programlarında, sinema filmlerinde, organizasyonlarda, sosyal medyada, etkinliklerde Göbeklitepe’ye yer verildi. Sosyal medyada çoğu zaman gündem konusu haline gelen Göbeklitepe evlere de biblo, baskılı tişört, magnet olarak girdi. Hediyelik eşyalar arasında kıymetli yer tutan Göbeklitepe, darphane tarafından da değerlendirildi. "Hatıra Parası" olarak 2019 yılı Ağustos Ayı’nda para olarak bastırıldı.

HEM GÜMÜŞ HEM BRONZ

Yalnızca 2 bin adet 925 ayar gümüş olarak basılan para 150 TL’den Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü mağazasında satışa sunuldu. Paranın ön yüzünde Türkiye Cumhuriyeti yazısı ile dikili taş üzerindeki hayvan figürü yer alırken, arka yüzünde İngilizce ve Türkçe ifadelerle 2019 Göbeklitepe Yılı yazısı ve 3 hayvan figürünün bulunduğu dikilitaş yer aldı.

Hatıra para daha sonra maksimum 5 bin adet "Bronz" olarak da tasarlandı ve 40 TL olarak satışa sunulduğu açıklandı.

Hem hatıra olarak hem hediye olarak alabileceğiniz paralar için siparişlerin darphanenin "e-mağaza" uygulamasından online olarak, e posta, faks yada telefon aracılığı ile alındığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2020, 10:26
YORUM EKLE