Şanlıurfa'da sigara maketini taşladılar

Yeşilay Şanlıurfa Şubesi, '9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü'nde şehrin en işlek caddesi olan Atatürk Bulvarında şeytan taşlar gibi sigarayı taşladı.

Şanlıurfa'da sigara maketini taşladılar
banner2

Yeşilay Şanlıurfa Şubesi, '9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü'nde farklı bir etkinlik gerçekleştirdi.

Kentin en işlek caddesi Haliliye İlçesi Atatürk Bulvarında toplanan Yeşilay Üyeleri, AVM'nin bahçesine diktikleri sigara maketini şeytan taşlar gibi taşladılar.


 

Vatandaşın dikkatini çeken bu etkinlik sonrası açıklaması yapan Yeşilay Şanlıurfa Şubesi Başkanı Muharrem Çelik, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünya genelinde her yıl 8 milyon insan sigaraya bağlı nedenlerden hayatını kaybettiğini, sigaranın hem kişiye hem çevresine verdiği zararları aktardı.

 Çelik, şöyle konuştu:

"Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Ülkemizde her yıl 100 binden fazla insanımızı sigardan dolayı kaybediyoruz. Bunun yanında pasif etkilenimden doğan hastalıklar ve zararlar da ayrı bir acı tablo. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir bağımlılık."

Sigaradan kurtulmanın mümkün olduğunu dile getiren Çelik, "Sigara size ve sevdiklerinize zarar veriyor. 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü bu anlamda bırakmak isteyenler için bir fırsat. Bu konuda tüm vatandaşlarımızdan hassasiyet rica ediyoruz. Kullananların bırakmasını, kullanmayanların da daha bilinçli olarak kendileri ve sevdikleri için model olmasını, çevreye karşı da uyarıcı olmasını istiyoruz" diye konuştu.

BİHA

YORUM EKLE

banner99