Darphane Göbeklitepe’ye özel para bastı!

2019 Yılı’nın Göbekitepe’ye atfedilmesinin ardından Darphane Genel Müdürlüğü hatıra olarak Göbeklitepe parası bastırdı. Bronz ve gümüş olarak 2 metal ürün olarak basılan paralar, satışa da sunuldu.

Darphane Göbeklitepe’ye özel para bastı!
banner2

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü Göbeklitepe’ye özel pasa bastı.

Tarihi 12 bin yıl öncesine dayanan ve keşfi ile arkeoloji dünyasında büyük heyecan yaratan ilk tapınak Göbeklitepe, 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girdi. Şanlıurfa’da bulunan bu eşsiz ören yerine ilgi gün geçtikçe arttı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 Yılı "Göbeklitepe Yılı" olarak ilan edildi. TV programlarında, sinema filmlerinde, organizasyonlarda, sosyal medyada, etkinliklerde Göbeklitepe’ye yer verildi. Sosyal medyada çoğu zaman gündem konusu haline gelen Göbeklitepe evlere de biblo, baskılı tişört, magnet olarak girdi. Hediyelik eşyalar arasında kıymetli yer tutan Göbeklitepe, darphane tarafından da değerlendirildi. "Hatıra Parası" olarak 2019 yılı Ağustos Ayı’nda para olarak bastırıldı.

 

HEM GÜMÜŞ HEM BRONZ

Yalnızca 2 bin adet 925 ayar gümüş olarak basılan para 150 TL’den Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü mağazasında satışa sunuldu. Paranın ön yüzünde Türkiye Cumhuriyeti yazısı ile dikili taş üzerindeki hayvan figürü yer alırken, arka yüzünde İngilizce ve Türkçe ifadelerle 2019 Göbeklitepe Yılı yazısı ve 3 hayvan figürünün bulunduğu dikilitaş yer aldı.
  

Hatıra para daha sonra maksimum 5 bin adet "Bronz" olarak da tasarlandı ve 40 TL olarak satışa sunulduğu açıklandı.

 

Hem hatıra olarak hem hediye olarak alabileceğiniz paralar için siparişlerin darphanenin "e mağaza" uygulamasından online olarak, e posta, faks yada telefon aracılığı ile alındığı belirtildi.
 

GÖBEKLİTEPE HAKKINDA

 

Göbeklitepe, Şanlıurfa ili sınırlarında, Harran Ovası’nı kuzeyde sınırlayan uzun bir yükselti silsilesi üzerinde, manzaraya hâkim bir konumda bulunan dünyaca ünlü ören yeridir. Arkeolojik bir mevkii olarak ilk kez 1963 yılında bir yüzey araştırması sırasında tespit edilmiştir. 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine giren Göbeklitepe’nin, tarihi önemine dayanarak 2019 yılı ülkemizde Göbeklitepe yılı ilan edilmiştir. 

Ören yerinde arkeoloji çalışmaları günümüzde de devam etmekte olup farklı dönemlere ait dört tabaka olduğu sanılmaktadır. Birinci tabaka, tarım yapılan yüzey dolgusu iken, üç tabaka ise Çanak Çömleksiz Neolitik Döneme tarihlenmektedir. Göbeklitepe’de açığa çıkarılan ve boyları 5 metreye ulaşan dikilitaşların üzerlerinde görülen yabani hayvan figürleri, yukarı Mezopotamya’da yaklaşık 11.500 yıl önce yaşayan insanların yaşayış ve inançlarına ışık tutmaktadır.

BİHA

YORUM EKLE

banner99