Ekilmedik Bir Karış Toprak Kalmayacak

Bir yandan koronavirüsle mücadele ederken diğer yandan da tarımsal üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hazineye ait kullanılmayan alanları üretime kazandırmak için harekete geçti.

Ekilmedik Bir Karış Toprak Kalmayacak
banner1

Küresel boyutta pandemi niteliği kazanan koronavirüsle etkin mücadele yanında tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması ve gıda arz güvenliğinin korunması büyük önem arz ediyor.

Bu kapsamda Hazineye ait kullanılmayan tarım arazileri örnek ekilişler için çiftçilerin kullanımına açılıyor. Böylece çiftçilerin tarım arazilerinden en etkin bir şekilde yararlanması sağlanacak.

Pilot uygulama olarak başlatılan bu çalışmada ilk etapta 9 milyon 700 bin metrekare alanda ekim yapılacak. Hububat, baklagiller, yağlı tohumlar ve yem bitkileri gibi stratejik ürünlerin ekilmesi sağlanacak.

Çiftçiler bu arazileri bedelsiz olarak örnek yaz ekilişler için kullanacak. Hem çiftçi hem de Türkiye kazanacak.

Kadınlara Ve Gençlere Pozitif Ayrımcılık

Kadınlara ve gençlere projede pozitif ayrımcılık tanınacak. Hazineye ait kullanılmayan tarım arazisinin olduğu köylerde ikamet eden çiftçilere, yapılacak olan puanlama sistemiyle öncelik verilecek.

Tüm bu çalışmalarda tarımsal hasılanın artırılması hedeflendiğinden mevcut ekilen alanlardan ziyade kullanılmayan tarım arazilerinin üretime kazandırılması amaçlanıyor.

Çiftçimizin Yanında Olduk Olmaya Devam Edeceğiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çiftçilere yönelik yapılan çalışmalara dikkat çekerek, bakanlıklar arasında yapılan işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

"Bize düşen görev kurumlar arası işbirliğini arttırmak, çiftçilerimizin daha rahat üretebilmeleri için, 83 milyon vatandaşımızın sağlıklı beslenebilmesi için yeni projeler geliştirmektir" dedi.

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, bu hedefler doğrultusunda milyonlarca çiftçimizin yanında olduk, olmaya da devam ediyoruz" diyen Bakan Kurum, yapılan desteklemelere ilişkin şöyle konuştu;

"Koronavirüsle mücadele kapsamında; Hazineye ait tarım arazilerini kiraladığımız çiftçilerimizden Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına ait kira ödemelerini 6 ay süreyle erteledik. Bu uygulama yaklaşık 600 milyon metrekare alan üzerinde kiralama sözleşmesi düzenlediğimiz 51 bin çiftçimizi kapsıyor. Böylece çiftçimizi de bu zorlu süreçte desteklemiş olduk.

Son olarak çiftçilerimizi yakından ilgilendiren önemli bir çalışmayı bakanlıklar olarak hayata geçiriyoruz. TOKİ Başkanlığımız ile DSİ arasında imzalanan protokolle değişik illerde 25 adet sulama projesini yapıyoruz. 320 bin hektar araziyi sulayacak proje ile çiftçimizin yanında olacağız.

Tarım ve Orman Bakanlığımızla birlikte, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin sağladığı, hız, işbirliği ve güçle çiftçilerimizi, çiftçi ailelerimizi çok farklı boyutlarda destekleme noktasında, son derece önemli çalışmalara imza attık, atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz. Bu duygularla öncelikle Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli beye ve ekibine teşekkür ediyor, çiftçi kardeşlerimizi de sevgi ve saygıyla selamlıyorum."

YORUM EKLE