Urfalı vekil, Meclis'te '11 Nisan'ı anlattı

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan, TBMM Genel Kurulu’nda Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü nedeniyle bir konuşma yaptı.

Urfalı vekil, Meclis'te '11 Nisan'ı anlattı
banner1

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan, TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz aldı.

Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü nedeniyle bir konuşma yapan Özcan, 11 Nisan'ın Şanlıurfa için öneminden söz etti.

Koronavirüs nedeniyle kutlamaların yapılamayacağını hatırlatan Vekil Özcan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Şanlıurfa’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı münasebetiyle gündem dışı söz almış bulunmaktayım. 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözünün tecelliyatı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin kuruluşunun 100. yılı ve peygamberler diyarı medeniyetler merkezi şanlı şehrimiz Urfa’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı aynı dönemde kutlamanın da ayrıca mutluluğu içerisindeyiz. Büyük Türk milletinin inancı ve sarsılmaz iradesiyle 'ya var olacağız ya da yok olacağız' diyerek canı pahasına varını yoğunu ortaya koyarak yaptığı İstiklal Savaşı bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun temelini oluşturmuştur. Vatanını, bayrağını, ezanını ve devletini koruma hassasiyeti içerisinde olan peygamberler diyarının yiğit evlatları Türk, Kürt ve Araplardan oluşan Onikiler öncülüğünde birlik ve beraberlik içerisinde hürriyetimizi ve özgürlüğümüzü yeniden kazanmak için canı pahasına düşmana karşı set olmuştur. İman dolu göğüsleriyle mücadele eden ecdadımız, esareti reddetmiş, prangaları kırmış ve özgürlüğe yeniden adım atarak Anadolu’nun her köşesine azim, kararlılık ve mücadele aşılamıştır. 11 Nisan biz Şanlıurfalılar için şan ve gururla yad edilecek özel bir gündür. Bize bu cennet vatanı bırakan tüm aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Urfa’mızın 100 yıl önce göstermiş olduğu destansı mücadeleden dolayı TBMM tarafından 1984 yılında Şanlı unvanı verilmiş daha sonra 2016 yılında da istikrar madalyası verilerek Urfa’mız onurlandırılmıştır. Şanlıurfa’mıza bu iki özel gururu yaşatan TBMM’ye ve emeği geçenlere ayrıca teşekkür ediyorum. Bu yıl Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde kutlanması planlanan Şanlıurfa’mızın kurtuluş etkinlikleri maalesef koronavirüs salgını nedeniyle iptal edildi. Bu gurur günü bizim için her daim gönüllerimizde yeri sarsılmaz bir konumdadır. Yüce meclisimizden Urfalı hemşerilerime seslenmek istiyorum. Herkesi evlerinde ecdadımızı bir kez daha hayırla yad etmeye ve dualarla anmaya davet ediyorum."

BİHA

YORUM EKLE

banner99