Urfalı büyükelçiden 11 Nisan mesajı

11 Nisan Urfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Pekin Büyükelçisi Urfalı Abdulkadir Emin Önen, "Tarihte kendi kendini kurtaran tek şehrimize ve birbirimize değer vermeyi ihmal etmeyelim” dedi.

Urfalı büyükelçiden 11 Nisan mesajı
banner1

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçisi Şanlıurfalı Abdulkadir Emin Önen, 11 Nisan Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. 


"100. Yıldönümümüz; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde kutlanmaktadır"

 Şanlıurfa’nın tarihte kendi kendini kurtaran tek şehir olduğunu hatırlatan aynı zamanda Kurtuluş Gazisi torunu da olan Büyükelçi Önen, “Bu yıl Urfa’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıl dönümü olması hesabıyla Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde kutlanmaktadır. Salgın virüs nedeniyle geçmiş yıllarda olduğu gibi herkesin katılımıyla gerçekleştiremeyecek olsa da, video konferanslar ve programlarla, çeşitli görüntüler, yarışmalar ve konferanslarla dijital ortamda kutlanmaktadır.  11 Nisan 1920'de Şanlıurfa kendi kendini kurtaran şehir olarak tarihe not düşmüş, kurtuluşu kurtuluşlara ilham olmuştur. Bu kurtuluş 12'ler ve Aşiret liderlerinin öncülüğünde Türk, Kürt, Arap, yerleşik göçebe Şanlıurfa'da ve dışında yaşayan 2 buçuk milyon insanımızın dedelerinin ve atalarının zaferidir. Bu bakımdan bizlere emanet edilen bu şehrin ne kadar değerli olduğunu gelecek nesillere de aktarmak zorundayız" dedi. 


"Urfa; her türlü yatırıma ev sahipliği yapmaya hazır"

Şanlıurfa’nın sahip olduğu değerler itibariyle insanlığa beşiklik etmiş ve stratejik konumu nedeniyle birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olduğunu da belirten Büyükelçi Önen, açıklamasına şöyle devam etti:

“Bilindiği gibi; Mezopotamya’nın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Urfa, su kaynaklarına yakın olması ve ticaret yolları üzerinde bulunmasından dolayı tarih boyunca stratejik bir öneme sahip olmuştur. Uygarlıklar; sanatını, kültürünü, yaşam biçimini ve anlayışını yaşadığı bu kadim mekâna nakış nakış işlemiştir. İnsanoğlunun ve uygarlıkların ilkleri sayabileceğimiz bütün oluşum ve yapılanmalar bu topraklarda şekillenmiştir. Tarımın ilk olarak yapıldığı, ilk üniversitenin kurulduğu, üç semavi dinin yeşermesine ev sahipliği yapan Şanlıurfa, 12 Bin yıllık tarihiyle eskiyi yeniden tanımlayan kadim bir şehirdir. Hz. İbrahim Peygamberin makamı, mücevher döşeli kemerleri, kubbeleri, Balıklıgöl’ü, muazzam mimarisiyle Şuayp şehri, Sogmatar’ı, Göbeklitepe’si, Haleplibahçe Amazon Mozaikleri, sabrın timsali Eyüp Peygamberin çilegahı, İslam dünyasının batıya bilimsel anlamda verdiği cevapların hazırlandığı ilk üniversitesi ve görülmeye değer yaklaşık 2 Bin 500 kadar tescilli kültür varlığı Şanlıurfa’mızın dünya kültürüne sunduğu eşsiz değerlerdir. Sanatın zarafetle buluştuğu, el sanat eserleri ve taş işçiliğinin en güzel örnekleri olan taş evleri ve resmin taşa ilk işlendiği ve dünyanın bilinen en eski heykeli olan ‘Balıklıgöl Heykeli’nin bulunduğu yer olması itibariyle Şanlıurfa bir kültür ve sanat şehridir. Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Ortadoğu Pazarına açılan kapısıdır. GAP’ın başkenti Şanlıurfa, sahip olduğu otoyol ve Uluslararası Hava Limanı, tarımsal hammadde ürünlerine yakınlığı, iş gücü potansiyeli, huzurlu ortamı, iklim ve coğrafyası ile farklı sektörlerde yapılacak her türlü yatırıma ev sahipliği yapmaya hazır bir Tarım Kentidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi Bin 700 yataklı Devlet Hastahanemiz de bir aksama olmazsa engeller aşılacak hızlı bir şekilde tamamlanıp hizmete girecek inşaallah. Şanlıurfa; sahip olduğu genç işgücü ve sermaye birikimi ile yapılacak her türlü atılıma cevap verebilecek kapasiteye sahiptir.”

Büyükelçi Önen, bu milli gün vesilesiyle Fransız işgaline karşı Şanlıurfa’da ve Güneydoğu’da mücadele eden tüm gazileri saygı, şehitleri de rahmetle andığını Şanlıurfalı hemşehrilerinin 100. kurtuluş yıldönümünü kutladığını belirtti.

BİHA

YORUM EKLE

banner99