DSİ, sulama kanallarını tel örgü ile kaplıyor

DSİ 15. Bölge Müdürlüğü, yaz aylarında boğulma vakaları sayısında ilk sırada yer alan Şanlıurfa’da can kayıplarının yaşanmaması için sulama kanallarının çevrelerini koruyucu tel ile kaplıyor.

DSİ, sulama kanallarını tel örgü ile kaplıyor
Destekten TR

DSİ 15. Bölge Müdürlüğü, yaz aylarında artan boğulmalar ile ilk sırada yer alan Şanlıurfa'da can kayıplarının önüne geçebilmek adına sulama kanallarını tel ile çeviriyor.

CAN VE MAL KAYIPLARININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

Yapım işleri süren sulama ve tahliye kanalları ile rezervuar etrafı güvenlik amaçlı tel çit ve uyarı levhası yapım işi tamamlandığında, can ve mal kayıplarının aza indirilmesi panlanıyor.ÇALIŞMALARIN YÜZDE 37’Sİ TAMAMLANDI

Betonarme direkli tel çit ve uyarı levhaları Harran, Mardin, Urfa ve Suruç ana kanallarının yanı sıra Şanlıurfa’nın dört bir tarafına yayılmış yedek sulama ve tahliye kanallarına da döşendi. Can ve mal kayıplarının önlenmesi için yapılan çalışmaların yüzde 37’sinin ise tamamlandığı öğrenildi.

ŞANLIURFA’DAKİ BOĞULMA OLAYLARININ SEBEPLERİ

Şanlıurfa’da boğulma vakalarının fazla olmasının sebepleri, tesislerin yoğunluğu, yazın sıcaklığın diğer bölgelere göre fazla olması, sosyal ve kültürel yapı olarak biliniyor. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nce inşa edilerek işletmeye açılmış, özellikle depolamalı tesisler ile sulama tesislerinin ilerleyen zaman içerisinde yerleşim yeri içerisinde kalması sebebiyle, servis yollarının ulaşım yolu olarak kullanılması ve gerek trafik kazaları, gerekse serinlemek maksatlı yüzme eylemleri neticesinde boğulma vakaları yaşanıyor.'DSİ HER YIL UYARIYOR'

DSİ can kayıplarının yaşanmaması için her sulama sezonu öncesinde muhtar, köy imamı, ilgili kurum-kuruluş temsilcilerine boğulma vakalarına karşı bilgilendirme ve uyarı amaçlı SMS ve yazı gönderiyor. Öte yandan basın, kamu spotu, SMS yoluyla sistemde kayıtlı kişilere de ayrıca uyarılarda bulunuyor.

TATLI SU RİSK OLUŞTURUYOR

Bazı kanallarda ve göletlerde su sıcaklığının çok düşük olması sebebiyle vücut ısısının düşmesi sonucu hipotermi yaşanabiliyor ve tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olması risk oluşturuyor.

Yapılan çalışma ile boğulmaların önüne geçilmesi beklenirken, vatandaşların da daha dikkatli olması bekleniyor.

BİHA

YORUM EKLE

Destekten TR

Destekten TR