Hazine Arazileri Tarıma Açılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 7 ilde çiftçilere ücretsiz olarak hazine arazileri verilecek. Böylece Kovid-19 salgınının tarıma olan etkisi en aza indirilecek.

Hazine Arazileri Tarıma Açılıyor
banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla tarımsal üretime elverişli olan hazine arazileri çiftçilere ücretsiz olarak verilecek. Uygulama ilk olarak Erzincan, Bingöl, Erzurum,  Kars, Kayseri, Muş ve Sivas’ta gerçekleşecek. Belirlenen illerdeki hazine arazilerini İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine tahsis edilerek tarımsal üretime açılacak.

Bilindiği üzere koronavirüs salgınının tarıma olan etkisinin minimize edilmesi amacıyla bir karış alanının bile boş kalmaması için hazine arazilerinin tarıma açılacağı daha önce duyurulmuştu. Tarımsal üretim ve gıda arzının korunması için uygulama 7 ilde hayata geçiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ‘’Bir karış arazi boş kalmayacak’’ söylemini hatırlatan Bakan Pakdemirli, sürece ilişkin de bildi verdi. Pakdemirli, ‘’Özellikle atıl olan mülk, hazine ve vakıf arazilerinin parsel bazında tespiti için Mayıs ayında bir çalışma başlattık. Öncelikle bir envanter çıkaracağız. İlk aşamada Bingöl, Erzurum, Erzincan, Kars, Kayseri, Muş ve Sivas'ta hazine arazilerinin il müdürlüklerimize tahsisini sağladık. Bu çerçevede, 14 bin dekar hazine arazisinde, tarımsal üretime elverişli olanların tespiti yapıldı. Bu arazileri bedelsiz olarak çiftçilerimize tahsis edeceğiz. Çiftçilerimizin başvuruları 1 Haziran'a kadar alındı. Şimdi talepler değerlendirildikten sonra hak kazananlara çiftçilerimize tahsisleri yapılacak’’ diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2020, 14:50
YORUM EKLE

Destekten TR

Destekten TR