DEVA Partisi'nin Şanlıurfa'daki ilk toplantısı gerçekleşti

DEVA Partisi'nin Şanlıurfa'daki ilk toplantısının açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, Şanlıurfa'daki sorunlara yönelik rapor hazırladıklarını ve Genel Merkez'e ilettiklerini söyledi.

DEVA Partisi'nin Şanlıurfa'daki ilk toplantısı gerçekleşti
banner1

DEVA Partisi'nin Şanlıurfa'daki ilk basın toplantısı gerçekleşti. 

Ali Babacan hareketi olarak başlayıp kuruluşu Covid-19 salgınının Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü 9 Mart 2020 gününe denk gelen Deva Partisi, gün geçtikçe adından daha fazla bahsettirmeye başladı.

Deva Partisi'nin Türkiye geneli teşkilatlanmaları için 18 komisyon kurulduğu, Gaziantep, Kilis, Adıyaman ve Şanlıurfa illerinin 17. Komisyon tarafından koordine edildiği öğrenildi. 17. Komisyonundan Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, ve Kurucular Kerem Altun, Essum Aslan, Alper Akalın, Müfit Yetkin, Prof. Dr. Bekir Sıtkı Aslan’ın 2 aydır çalışmalar yürüttüğü Şanlıurfa çalışmalarını 23. Dönem Van Milletvekili Kerem Altun’un koordine ettiği belirtildi.

TARIM İŞÇİLERİ, İSTİHDAM, İŞSİZLİK...

Komisyon, 3 günlük bir saha çalışmasından sonra kentteki bir otelde basın mensupları ile bir araya geldi. Komisyon başkanı Mehmet Emin Ekmen yaptığı açıklamada, teşkilat çalışmalarının yanında Şanlıurfa’nın sorunlarının da gündeme geldiğini belirtti.

Ekmen, Şanlıurfa’nın demografik, kültürel ve sosyo-ekonomik yapısına dair tarım politikalarının bölge çiftçisine olumsuz etkileri, mevsimlik tarım işçilerinin sorunları, istihdam sorunu ve artan işsizlik, elektrik dağıtım kurumunun (DEDAŞ) uygulamaları, belediyecilik sorunları gibi başlıklardan oluşan detaylı bir raporu Genel Merkeze sunmak üzere hazırlandığını belirtti.

EKMEN'DEN İLK BAŞKANLIĞI AÇIKLAMASI: 43 ADAY VAR 

Ekmen, tüm Türkiye’de olduğu gibi Urfa’da da çok büyük bir ilgi ve alaka ile karşılaştıklarını ve Urfalılara teşekkür ettiğini belirtti. Ekmen, il başkanlığıyla ilgili ise şöyle konuştu:

“Öncelikle parti olarak Şanlıurfa’mıza yakışır bir il başkanı belirleyeceğiz. Daha sonra il başkanımız ve kurucu heyetimiz, il ve ilçe teşkilatlarının belirlenmesi için detaylı bir çalışma yürütecekler. Haziran sonuna kadar İl Başkanını Temmuz sonuna kadar da ilçe Başkanlarını belirleyeceğiz.”

'ASLAN VE YETKİN ADAY DEĞİL!'

Ekmen, DEVA Partisi Şanlıurfa İl Başkanlığı için 43 adayın bulunduğunu duyurdu. İl Başkanlığı için Essum Aslan ve Müfit Yetkin'in aday olmadığını açıklayan Ekmen, "Müfit beyi de, Essum hanımı da öneren çok ciddi kişiler oldu. Biz bu halkayı nasıl büyütürüz diye baktık. İki arkadaşımız, isimleri gündeme geldiklerinde bize iletti ve bir kenarda durdular. Müfit abi, 'Ben 20 yıl önce bu işi yaptım' dedi. Essum hanım da, 'Başka bir arkadaşımız olursa biz onla yardımcı olalım' dedi. Kim olabilir diye arama yaptılar" sözlerini kullandı. 

ŞANLIURFA'DAN BİN 500'E YAKIN BAŞVURU

Salgın dolayısıyla Türkiye’de ilk kez bir siyasi partinin web sitesi üzerinden üyelik başvurusu aldığı belirtilirken, www.devapartisi.org adresinden 90 bin başvuru yapıldığı ve bunlardan bin 500’e yakınının Şanlıurfa’dan olduğu kaydedildi. Başvuru yapan yaklaşık 250 kişi ile de Kerem Altun’un bizzat görüştüğü ifade edildi.

'HİZMET ETMEK ÜZERE YOL ÇIKTIK'

Ekmen, konuşmasına şöyle devam etti:

"Uzunca bir süredir hazırlığı yapılan partimiz 9 Mayıs 2020 tarihinde Ankara'da içişleri bakanlığına dilekçe verilerek kuruldu. Partimizin 90 kurucusu var. Parti programımızın özgürlüğü, daha çok hak, hukuk ve adalet. Herkese hak ettiği kadar onurlu ve eşit bir yaşam. Bütün vatandaşlarımız için. Pazar alışverişini ve market alışverişini doldururken cebimizde yetecek para olup olmadığını düşünmeden, çocuğumuzu okula gönderirken en iyi ve birinci sınıf eğitimi alıp, dünyada nitelikli yarışlara katılabileceğine inanacağımız, birinci sınıf sağlık hizmeti alacağımız bir Türkiye umuduyla yola çıktı. Biz, adalet ve özgürlüğün var olması için sanayi, teknoloji, eğitim ve sağlıkta dünya ile yarışabilmek için öncelikle hak, hukuk ve adaletin olması gerekiyor. Biz ekonomik sorunları çözebiliriz ama öncelikle vatandaşlarımızın Avrupa'ya dahi gitmek istemeyeceği bir Türkiye, Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu inşa etmek istiyoruz. Hizmet etmek üzere yol çıktık."

YETKİN: URFA'DAKİ BİRİNCİ PARTİ OLMASINI SAĞLAYACAĞIZ

Kurucu Üyeler arasında yer alana Abdurrahman Müfit Yetkin ise, "Essum Hanım ile birlikte il başkanlığına büyük bir destek vereceğiz. DEVA Partisi'nin Şanlıurfa'daki birinci parti olması için bütün fedakarlığı yapacağız" diye konuştu.

ASLAN: URFA'YI ÇOK ÖNEMSİYORUM

Kurucu Üyelerden bir diğeri Essum Saatçi Aslan ise, bölgenin tüm sorunlarını derlediklerini kaydederek, şunları söyledi:

"Urfa'nın bu kadar ilgiyle gelişmeleri takip etmesi, hepimiz için çok önemli ve kıymetli. Biz bu bölgenin insanları olarak varız. Biz bu bölgenin sorunlarını olabildiğince gözden kaçırmadan inceleyip aktarmaya çalıştık. Ben Adıyaman bölgemizden sorumluydum. Kerem Altun hocam, tüm birikimi ile Urfa için emek sarf etti. Biz de naçizane fikirlerimizi ilettik. İnanıyorum ki çok güzel kararlar alacağız. Burası benim memleketim. Urfa'yı çok önemsiyorum.Urfa ile ilgili söyleyecek bir şeyi olan herkes ile görüşüldü. Sonuç inşallah hayırlı olur."

Toplantı, basın mensuplarının sorularının cevaplanmasının ardından sona erdi. 

Özlem DİKMEN-BİHA 

YORUM EKLE

Destekten TR

Destekten TR