Budak Eğitim Danışmanlık Mesleki Yeterlilik Belgesi Verecek

Budak Eğitim Danışmanlık, dört yıl beklemeye, kurslarda zaman geçirmeye ve eğitim masalarında dirsek çürütmeye gerek kalmadan e-devlet onaylı mesleki yeterlilik belgesi almak için bölgede ilk defa Mardin'de hizmet vermeye başladı.

Budak Eğitim Danışmanlık Mesleki Yeterlilik Belgesi Verecek
banner2

Belge zorunluluğu olan meslek branşlarında istihdamın yaygınlaşması ve belge imkanı sağlamak için harekete geçen Budak Eğitim Danışmanlık bölgede ilk kez Mardin'de Mesleki Yeterlilik Belgesi verecek.

Nitelikli işgücünün artırılması, işgücü ve istihdam bağının güçlendirilmesi ve iş kazalarının en aza indirgenmesi doğrultusunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı hizmet veren Mesleki Yeterlilik Kurumu ile işbirliği yapan Budak Eğitim Danışmanlık bölgede bir ilki daha gerçekleştirdi.

Bu kapsamda Budak Eğitim Danışmanlık Merkezi Mesleki Yeterlilik Kurumu(MYK) Kanunu ve buna bağlı mevzuat dahilinde belge zorunluluğu olan meslek branşları için başvuru merkezi olarak hizmet vermeye başladı.

Bu işbirliği ile Mardin ve komşu il ve ilçelerde ikamet eden vatandaşların zorunlu olan mesleki yeterlilik belgelerine erişimini ücretsiz bir şekilde sağlayacak, eğitim ve sınav süreçlerini koordine edecek. Türkiye’de ilk defa uygulanacak bu çalışmayla Mardin’de belgeli istihdamın yaygınlaşmasına büyük katkı sağlayacak ve belge alma konusunda vatandaşlara da büyük kolaylık getirecek.

Konu hakkında bir açıklama yapan Budak Eğitim Danışmanlık Kurum Müdürü Şerif Didin, Mesleki yeterlilik belgeleri sınav organizasyon merkezi MYK tarafından yetkilendirilmiş olan Akademi Dünyası personel belgelendirme merkezi işbirliğiyle aşağıdaki alanlarda danışmanlık ve sınav organizasyonu yapabileceklerini söyledi:

1- Aşçı (Seviye 4)

2- Barista Otel Görevlisi (Seviye 4)

3- Bölgesel İnceltme Uygulayıcısı (Seviye 3)

4- Çamaşırhane Görevlisi (Seviye 2)

5- Çocuk Bakım Elemanı (Seviye 4)

6- Dönerci (Seviye 3)

7- Dövme Uygulayıcısı (Seviye 3)

8- Elektrik Tesisatçısı (Seviye 3)

9- Elektrik Tesisatçısı (Seviye 4)

10- Elektro-Mekanik Montaj İşçisi (Seviye 3)

11- Elektro-Mekanik Montaj İşçisi (Seviye 4)

12- Elektronik ve Elektrikli Ürünler Servisçisi (Seviye 4)

13- Epilasyon Uzmanı (Seviye 4)

14- Genel Alan Görevlisi (Seviye 2)

15- Görüntü ve Ses Sistemleri Elemanı (Seviye 4)

16- Güzellik Uzmanı (Seviye 4)

17- İşletme Elektrik Bakımcısı (Seviye 5)

18- Kahve Görevlisi (Barista) (Seviye 4)

19- Kat Sorumlusu (Seviye 3)

20- Kebapçı (Seviye 3)

21- Kuaför (Seviye 4)

22- Makyaj Uygulayıcısı (Seviye 3)

23- Masaj Uygulayıcısı (Seviye 3)

24- Ön Büro Görevlisi (Seviye 4)

25- Pastacı (Seviye 4)

26- Pideci (Seviye 3)

27- Protez Tırnak Uygulayıcısı (Seviye 3)

28- Servis Görevlisi (Seviye 3).

Didin, Mardin'e eğitim danışmanlık merkezini kurma sürecinde kendilerine rehberlik eden ve tüm olanaklarını seferber eden Erdoğan Budak'a teşekkür ederek, "Budak eğitim merkezinin Mardin/Kızıltepe'de açılması için çok çaba sarf ettim. Çünkü iş güvenliği uzmanı olarak diyebilirim ki belgesiz çalışmak güvenlik kemeri takmadan kaza yapmak gibidir ama mesleğini belgelendirmek sonradan oluşa bilecek tüm kazaları ön görmek ve önlem almaktır. Mesleki yeterlilik belgeleri her gün daha çok hayatımızın içine giriyor ve belge zorunluluğu yavaş yavaş tüm mesleklere getirileceğini düşünmekteyim. Sizin de bildiğiniz gibi en son emlak ve oto alım satım işlerinde belge zorunluluğu getirildi. Zaman kaybı yok kurs yok başvuru ücreti ve elden para almak da yok. mesleğimi icra ediyorum veya mesleğimi belgelendirmek istiyorum diyorsanız sadece iki sınavla ve sınavlardan sonra 15 gün sonra belgeniz ve kartınız hazır. Başvuru işlemleri için ücret alınmaz sertifika ve sınav ücretleri de bakanlığın belirlediği hesaplara aktarılıyor. Mesleğini laikiyle yapan herkes sadece iki sınava girerek sınav sonuçlarının ilanından sonra 15 günde belgeler çıkıyor" dedi.

Budak Danışmanlık olarak amaçlarının mesleğini laikiyle yapan herkesi belge sahibi yapmak olduğunu dikkat çeken Kurum Müdürü Şerif Didin, belgenin avantajlarını ise şu şekilde sıraladı:

1- MYK belgeleriyle işyeri açma ruhsatı alınır.

2- Avrupa ve ülkemizin anlaşmalı olduğu tüm ülkelerde çalışma izni alınır.

3- Mesleğini en iyi şekilde yaptığını belgelendirir. Mesleğini garantiye alır.

4- E- devlet sistemine entegre olduğundan en güvenilir belge niteliğindedir.

5- USTALIK ve KALFALIK denklik işlemi Yapılır.

6- MYK belgeli kişileri istihdam eden işverenlerin işveren sigorta primleri devlet tarafından karşılanır.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

a-) TC vatandaşı olmak

b-) 18 yaşından büyük olmak

BAŞVURU İÇİN HANGİ BELGELER LAZIM

a) 2 adet fotoğraf

b) Kimlik fotokopisi

c) Öğrenim durum belgesi

Mesleki Yeterlilik Kurumu hakkında bilgisine başvurduğumuz Mesleki Eğitim Merkezi yetkilileri ise "Mesleki eğitim kanunu denklik yönetmenliğinde MYK belgeleri ile elbette USTALIK ve KALFALIK denklik işlemleri yapılabilir. Fakat MYK belgeleri sadece bu işlemler için alınmamalı MYK Belgeleri ve mesleki eğitim bir ZORUNLULUKTUR artık. Ülkemizin bu alandaki temel problemleri bence nitelikli elemanlarının olamayışı değil nitelikli elemanların mesleğini belgelendirmemesidir. Lütfen bunu bir vasife olarak algılayın ve mesleklerinizi belgelendirmek için bir mesleki eğitim merkezi müdürlüğüne veya MYK belgelendirme merkezlerine başvurun" açıklamasını yaptı.

Mardin Life

YORUM EKLE