Boğulmalara karşı uyardı: Çocuklarınıza sahip çıkın!

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, sıcaklıklarla beraber artan boğulma vakalarına karşı uyarılarda bulunarak "en büyük görev ailelerimize düşüyor. Çocuklarımıza sahip çıkması gerekiyor" dedi.

Boğulmalara karşı uyardı: Çocuklarınıza sahip çıkın!
banner2

Türkiye genelinde sıcak havalar nedeniyle serinlemek için baraj, sulama kanalı ve göletlere girenler boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden konuya ilişkin uyarı geldi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada vatandaşlardan, uyarı levhalarının bulunduğu yerlerden suya girmemelerini istedi. Yıldız, "Burada en büyük görev ailelerimize düşüyor. Çocuklarımıza sahip çıkması gerekiyor. Böyle olumsuz durumların yaşanması bizi üzüyor" dedi. DSİ olarak vatandaşların serinlemek için girdiği baraj, gölet ve sulama kanalları gibi sulak alanlarda meydana gelen boğulma vakalarına karşı çeşitli önlemler aldıklarını söyledi. Sulama sezonu öncesi muhtar, köy imamı, ilgili kurum-kuruluş temsilcilerine boğulma vakıalarına karşı bilgilendirme amaçlı SMS gönderdiklerini belirten Yıldız, aynı zamanda basın, kamu spotu, SMS yoluyla sistemde kayıtlı kişilere uyarı yapıldığını, baraj, gölet ve sulama kanallarına uyarı levhaları konulduğunu ve okullarda öğrencilere yönelik eğitim çalışmaları gerçekleştirildiğini bildirdi.

Uyarı ve önlemlere rağmen sulama kanallarına girildiğini belirten Yıldız, ‘Gölet, baraj ve sulama kanallarında gerekli uyarı levhalarımız var. Suya girilmesinin tehlikeli olduğuna dair uyarı levhalarımız var. Sulama kanallımızın çevrelerinde de çitlerimiz var. Özellikle yerleşim yerlerinin içinden geçen kanalların kenarlarında çitlerimiz var. Ama buna rağmen çocuklarımız havanın sıcak olması nedeniyle serinlemek için buralara giriyor. Çocuklarımız göletimiz korunaklı olmasına rağmen çitleri keserek suya giriyor. Burada en büyük görev ailelerimize düşüyor. Çocuklarımıza sahip çıkması gerekiyor. Böyle olumsuz durumların yaşanması bizi derinden üzüyor. “dedi ama bunlar yeterli önlemler değil. 


ŞANLIURFA'NIN PEK ÇOK YERİNDE ÖNLEM YOK!

Boğulma vakalarının en çok yaşandığı illerden biri de Şanlıurfa. Ülkenin en sıcak illerinin başında gelmesi, havuzların yetersiz yada ücretlerinin yüksek olması, kırsalda serinlemek için yeterli imkanların bulunmaması nedeniyle boğulmalar da sıklıkla yaşanıyor. Üstelik özellikle kırsalda DSİ'nin belirttiği önlemlerin pek çoğu da yok. Tarlalar arasından geçen kanallarda ne çitler yer alıyor neden sanala girmeyi engelleyen bir uyarı yazısı bulunuyor. 

Özellikle Şanlıurfa için DSİ'nin boğulmalarda kurumun önlem açısından eksiklikleri yerinde tespit ederek gerekli tedbirleri alması bekleniyor. 

BİHA

YORUM EKLE