Bakanlık duyurdu: Tutuklu ve hükümlüler okula devam ediyor

Adalet Bakanlığının ceza infaz kurumlarında hayata geçirdiği temel eğitim programları kapsamında 2020 yılının ilk sekiz ayında 44 bin 353 tutuklu ve hükümlü, ortaokul veya liseye kayıt yaptırdı. 

Bakanlık duyurdu: Tutuklu ve hükümlüler okula devam ediyor
banner1

Adalet Bakanlığı, ceza infaz kurumlarında temel eğitimden yükseköğretime, sosyal ve kültürel kurs ve etkinliklerden iş ve meslek eğitimlerine, psiko-sosyal yardım programlarından manevi rehberliğe kadar birçok alanda tutuklu ve hükümlüler için önemli çalışmalar yürütüyor. Bu eğitim programları ile hükümlü ve tutukluların kişisel gelişimine katkı sağlanırken, diğer taraftan da infaz sonrası topluma faydalı bireyler olmaları hedefleniyor.

TEMEL EĞİTİM PROGRAMLARINA YOĞUN TALEP

Adalet Bakanlığı ceza infaz kurumlarında kalan tutuklu ve hükümlülerin, temel eğitimden başlayarak yükseköğrenime kadar her kademedeki eğitim-öğretim programlarına katılmasına büyük önem veriyor. Bu kapsamda birçok kurumla protokol imzalandı.

2020 yılı itibariyle açık öğretim ortaokulunda 8 bin 27, açık öğretim lisesinde 36 bin 326 tutuklu ve hükümlü öğrenci eğitime devam ediyor. Toplamda 44 bin 353 kişi ortaokul veya liseye kayıt yaptırdı.

Ayrıca 7 bin 465’i önlisans düzeyindeki açıköğretim programlarına, 3 bin 946’sı lisans düzeyinde açıköğretim fakültelerine, bin 727’si örgün önlisans eğitimine, 688’i örgün lisans eğitimine, 145’i uzaktan eğitime, 110’u yüksek lisans eğitimine, 47’si de doktora eğitimi olmak üzere 14 bin 128 tutuklu ve hükümlü eğitimine devam ediyor.

Ayrıca pandemi sürecinde ceza infaz kurumlarında bulunan 55 bin 72 tutuklu ve hükümlü bazı eğitim ve öğretim kurumlarınca düzenlenen sınavlara katıldı.

Örgün ve yaygın eğitim programlarının yanı sıra 2019 yılında ceza infaz kurumlarında açılan okuma-yazma kurslarına 4 bin 39, yetişkin eğitimi 2. kademe başarı kurslarına da 2 bin 334 kişi katıldı.

TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLER 2019 YILINDA CEZAEVLERİNDEKİ KÜTÜPHANELERDEN 1 MİLYON 102 BİN KİTAP ÖDÜNÇ ALDI

Ceza infaz kurumlarında yürütülen iyileştirme programlarına destek amacıyla; tutuklu ve hükümlülerin sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sunmak, bilgi ve becerilerinin arttırılmasını sağlamak, eğitim ve öğretim ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak amacıyla tüm ceza infaz kurumlarında kütüphaneler oluşturuldu. Tutuklu ve hükümlüler, bu kütüphanelerden azamî ölçüde yararlanmaya teşvik ediliyor.

Ceza infaz kurumlarında oluşturulan kütüphanelerde 1 milyon 2 bin adet yayın bulunuyor. Kurum kütüphanelerinde bulunan yayınların listeleri koğuşlara dağıtılıyor. Tutuklu ve hükümlüler kütüphanelerde bulunan yayınları dilekçe ile talep ettikten sonra 15 gün ödünç alabiliyor. Bu kapsamda 2019 yılında hükümlü ve tutuklularca ceza infaz kurumu kütüphanelerinden 1 milyon 102 bin adet kitap okundu.

Ayrıca tutuklu ve hükümlülerin talepleri halinde daha fazla kitaba erişimlerini kolaylaştırmak ve böylece okuma alışkanlıklarını arttırmak için Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı 24 Ekim 2019 tarihinde protokol imzalamıştı. Bu işbirliği protokolü ile tutuklu ve hükümlülerin halk kütüphanelerinden yararlanmalarının önü açılmış, bunun için gerekli altyapı çalışmaları başlatılmış, halk kütüphanelerinde bulunan kitap listeleri tutuklu ve hükümlülerin kaldığı oda ve koğuşlara dağıtılmıştı. Halk kütüphanelerinin yayın listeleri üzerinden seçilerek talep edilen kitaplar, 15 günlüğüne ilgili kütüphaneden alınarak talep eden tutuklu ve hükümlüye teslim ediliyor.  

Protokol’ün imzalandığı günden bugüne kadar il/ilçe halk kütüphanelerinden toplam 204 bin adet kitap ödünç alındı. KOVİD-19 önlemleri nedenleriyle il/ilçe halk kütüphanelerinin hizmete bir süre ara vermesi, ödünç kitap verme işlemlerinin durdurulması, hükümlülerin önemli bir kısmının izne gönderilmesi ve yaklaşık beş aylık süreçte ödünç alınan kitap sayısı dikkate alındığında, normalleşme ile birlikte halk kütüphanelerinden yararlanma sayısının daha da artması bekleniyor.

MÜSTAKİL MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ AÇILIYOR

Adalet Bakanlığı hükümlü ve tutukluların topluma kazandırılması için temel okur-yazarlık eğitimlerinden başlayarak ilkokul, ortaokul ve lise öğretimlerini de içine alan eğitimlerin verilmesi için ceza infaz kurumları bünyesinde müstakil eğitim merkezleri açıyor.

İlk eğitim merkezi Adalet Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında 14 Ağustos 2020’de Sincan Ceza İnfaz Kurumu yerleşkesinde açılmıştı.

Bakanlık, 101 müstakil mesleki eğitim merkezi ve 216 bağlı mesleki eğitim birimi oluşturulması suretiyle ceza infaz kurumlarındaki eğitim merkezi çalışmalarını 2023 yılı sonuna kadar bitirmeyi hedefliyor.

SERTİFİKALI MESLEK SAHİBİ OLUYORLAR

Ceza infaz kurumlarında eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra mesleki eğitim çalışmalarına da büyük önem veriliyor. Bu kapsamda meslek kursları, atölye çalışmaları yoluyla tutuklu ve hükümlülerin sertifikalı meslek sahibi olmaları sağlanıyor. 2019 yılında 82 bin 18 tutuklu ve hükümlü açılan iş ve meslek kurslarını başarıyla tamamladı.

Öte yandan Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumunun 324 işyurdu müdürlüğünde, 180’den fazla iş kolunda yılda ortalama 60 bin hükümlü mesleki eğitimini alıyor.

HAFIZLIK EĞİTİMİ

Adalet Bakanlığının 3 Aralık 2019 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı ile imzaladığı işbirliği protokolü kapsamında talep üzerine hükümlü ve tutuklulara Kuran-ı Kerim eğitimi veriliyor. Protokol kapsamında son iki yılda 114 tutuklu ve hükümlü hafızlık eğitimi aldı. Hafızlığını tamamlayan 13 kişi Diyanet İşleri Başkanlığının yeterlilik sınavında başarı sağlayarak hafız oldu. Önümüzdeki günlerde hafızlığını tamamlayan 5 tutuklu ve hükümlü de hafızlık sınavına girecek.

Öte yandan tutuklu ve hükümlülere talebi doğrultusunda Diyanet İşleri Başkanlığı personeli tarafından din eğitimi ve manevi danışmanlık veriliyor. Ayrıca Ku’ran-ı Kerim ve diğer yayınlar da ücretsiz olarak temin edilebiliyor.

BİHA

YORUM EKLE