Bakanlık açıkladı: 600 milyon lira tasarruf edildi

Elektronik tebligatla bugüne kadar 47 milyon 664 bin 194 tebligat, elektronik ortamdan gönderilirken, 600 milyon lira da tasarruf edildi.

Bakanlık açıkladı: 600 milyon lira tasarruf edildi
banner2

Adalet Bakanlığının yargıda gerçekleştirdiği dijital dönüşüm çalışmalarından birisi de e-tebligat uygulaması. Adalet Bakanlığı, 1 Ocak 2019'dan itibaren tebligat çıkarmaya yetkili mercilerin, aralarında kamu kurumlarının, noterlerin, avukatların, bilirkişilerin de bulunduğu gerçek ve tüzel kişilere tebligatları elektronik ortamda göndermesini zorunlu hale getiren uygulamaya geçti.

HEM TASARRUF SAĞLIYOR HEM YARGISAL SÜREÇLERİ HIZLANDIRIYOR

Uygulamanın başladığı günden bugüne 47 milyon 664 bin 194 tebligat elektronik ortamdan iletildi. Fiziki tebligat yerine maliyeti daha az olan elektronik tebligat ile bugüne kadar 600 milyon lira tasarruf edildi. Öte yandan tebligatların elektronik ortamdan gönderilmesiyle bin 668 ton kağıt tasarruf edilirken, 28 bin 360 ağaç da korunmuş oldu.

Elektronik tebligatın yaygınlaşmasıyla yargılamalarda postadan kaynaklı gecikmeler de ortadan kalktı. Fiziki tebligatlar ceza mahkemelerinde ortalama 14 gün, hukuk mahkemelerinde ortalama 11 gün içinde alıcıya ulaşırken, elektronik tebligat saniyeler içerisinde alıcıya ulaşarak zaman kaybının da önüne geçmiş oluyor.

ELEKTRONİK TEBLİGAT SÜRECİ

Elektronik tebligat adresi almak için başvurular PTT'ye yapılırken, oluşturulan elektronik tebligat adresleri Ulusal Elektronik Tebligat Sistemine (UETS) kaydediliyor.

Elektronik tebligat adresi, adres sahibine teslim edilmek üzere ilgili kurum, kuruluş veya birliğe PTT tarafından gönderiliyor. Teslim işleminin gerçekleştiği bilgisinin iletilmesinden sonra bu adres, tebligat çıkarmaya yetkili makam ve mercilerin kullanımına sunuluyor.

Bu makam ve merciler, elektronik tebligat mesajını hazırlayarak, UETS'ye teslim ediyor, UETS, elektronik tebligat mesajını zaman damgasıyla ilişkilendirerek muhatabın elektronik tebligat adresine ulaştırıyor.

Elektronik yolla tebligat, muhatabın elektronik tebligat adresine ulaştığı tarihi izleyen 5. günün sonunda yapılmış sayılıyor.

Zorunluluk dışında kalan gerçek ve tüzel kişilerin ise elektronik tebligatı talepleri halinde kullanmaları öngörülüyor. Tebligatların elektronik ortamdan anlık iletilmesinin sağlanmasıyla da yargılamaların kısa sürede tamamlanması amaçlanıyor.

BİHA

YORUM EKLE

banner99