Bakan Pakdemirli: Su Ürünleri İhracatında 2023 Hedefi 2 Milyar Dolar

Bakan Pakdemirli: Su Ürünleri İhracatında 2023 Hedefi 2 Milyar Dolar
banner2

Bir dizi inceleme ve ziyaret kapsamında Kayseri'ye giden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Yamula Baraj Gölü'ndeki su ürünleri tesislerini ziyaret ederek su ürünleri ihracatını 2023 yılında 2 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Yumula Baraj Gölündeki su ürünleri tesisinde yetkililerden bilgi alan Bakan Pakdemirli, tekneyle baraj gölüne açılarak kafeslerde bulunan balıkları inceleyip yem attı.

"SU ÜRÜNLERİ TESİSİNİN BÖLGE EKONOMİSİNE CİDDİ KATKILARI VAR"

Dümenine geçtiği tekneyi de bir süre kullanan Bakan Pakdemirli inceleme sırasında yaptığı açıklamada, "Yamula Barajı'nda üretilen su ürünleri yurt dışına ihraç ediliyor. Özellikle Yamula Barajı'ndaki su ürünleriyle ilgili Japonya'ya, Çin'e dahi ihraç edilen ürünleri, somon balıklarını da gördük ve yerinde inceledik. Su ürünlerinde Türkiye ciddi atılımlar gerçekleştirmekte ve bugün itibarıyla 1 milyar dolar ihracatımız var. Bunu hükümet olarak 2023 itibarıyla 300 bin tondan 600 bin tona, ihracatımızı da 1 milyar dolardan 2 milyar dolara çıkarma gayreti ve hedefi içerisindeyiz. Bu anlamda buradaki çalışmaları çok değerli buluyorum. Bölge ekonomisine de çok ciddi katkıları var. Buradaki alanın da genişletilmesi konusunda koruma kullanma dengesi çerçevesi içerisinde arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yapıyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

KABALA SEYFE SULAMASI İLE 110 BİN HEKTARLIK ALAN SULANABİLECEK

Bölgedeki tarım arazilerinin sulanması kapsamındaki çalışmalara da değinen Pakdemirli, "Kabala Seyfe Sulaması kapsamında ileriye yönelik bu bölgenin sulanması çalışmalarını yerinde izleme imkanına sahip olduk. Bu bölgede yaklaşık 110 bin hektarlık alan sulanabilecek, sulama projeleri bittiği zaman bölgenin kalkınmasına ve refahına çok ciddi katkısı olacak" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

banner99