Bakan açıkladı: Denetimler devam ediyor

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin talimatı ile 81 il ve ilçede eşzamanlı olarak ve 6 gün sürecek gıda denetim seferberliği devam ediyor.

Bakan açıkladı: Denetimler devam ediyor
banner2

Türkiye genelindeki denetimler sürüyor.

Gıda Kontrol Ekiplerince, ürünlerin içerik ve etiket bilgileri, Tarım ve Orman Bakanlığının kayıt veya onay numarası olup olmadığı, üretim ve tüketim tarihlerine ilişkin bilgiler, uygun koşullarda muhafaza edilip edilmediği gibi bir dizi kriter titizlikle inceleniyor. Gıda güvenilirliğini sağlamak ve farkındalığını arttırmak amacıyla, hafta boyunca sürecek seferberlikte, ilk nokta, süt ve süt ürünleri üreten işyerleri ile takviye edici gıda üretimi yapan işyerleri oldu.

Denetimlerin ikinci gününde et ve et ürünlerine ilişkin üretim yerleri denetlenirken, hafta sona erdiğinde süt, takviye edici gıda, et, ekmek, unlu mamuller üretim yerleri, takviye edici gıda satış yerleri, gıda satış yerleri, okul kantin ve yemekhaneleri ile lokanta restoran gibi toplu tüketim yerleri denetlenmiş olacak.

Gıdada sahtecilik yapanlara göz açtırılmayacağını vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu noktada gıda kontrol ekiplerinin hassasiyetle çalıştıklarını belirtirken; taklit ve tağşiş yapanların gözünün yaşına bakılmayacağını da vurguladı. Taklit ve tağşiş konusunda caydırıcı cezalar için hazırlanan düzenlemeye dair çalışmaların da devam ettiğini vurgulayan Bakan Pakdemirli, ''En hızlı şekilde düzenlemenin çıkmasını bekliyoruz. İlk tekrarda değil ama ikinci veya sonraki tekrarlarda hapis cezası verilmesi arzusundayız'' diye konuştu.

Bakan Pakdemirli, vatandaşlardan gelecek geri bildirimin son derece önemli olduğunu vurgulayarak, Alo 174 Gıda ihbar hattını, herhangi bir usulsüzlük olduğunu düşündükleri her durumda hemen kullanmaları noktasında çağrıda bulundu: ''Herhangi bir durumda soru işareti duyduğunuz bir konu olursa, mutlaka ALO 174 üzerinden bize ulaşın.''

Ürün Bazlı Gıda Denetim Seferberliği, 7 bin 4 gıda kontrol görevlisi ile hafta boyunca devam edecek.

BİHA

YORUM EKLE

banner99