Corona Virüsü Türkiye Ekonomisini Nasıl Etkileyecek?

Corona Virüsü Türkiye Ekonomisini Nasıl Etkileyecek?
banner2

Corona virüsü Çin’in Wuhan Eyaletinde ortaya çıktı. Virüs hızla yayıldı ve bunun sonucunda yerleşim yerleri adeta hayalet şehre döndü. Öyle ki çoğu havayolu şirketi uçuşlarını bile iptal etti. Hatta yeni tip Corona Virüsün(Covid-19) tespitiyle ölü sayısı git gide arttı.

Bunların yaşanması nihayetinde doğal olarak bazı ekonomik sonuçlar doğurdu. Turizm, tarım, tekstil, elektronik gibi sektörlerde önemli değişiklikler oluyor. Ülkede okullar, birçok kuruluş hatta fabrikalar kapanıyor.

Peki Corona Virüsün Türkiye’ye Etkisi Ne?

İlk olarak virüs küresel petrol talebine etki ediyor. Uluslar arası Enerji Ajansı(IEA) 10 yıldan beri ilk kez küresel petrol talebinin düşeceğini öngörüyor. Nitekim brent petrol varil fiyatında yüzde 0.3’lük düşüş yaşandı.

Elektronik ürünlerde bu durumdan nasibini aldı. İthal ürünlerde Çin’deki durumdan dolayı üretim yapılamadığı için fiyatlarda artış yaşanıyor.

Ayrıca fabrikalar kapandığı için siparişler iptal oluyor. İptal edilen siparişler Türkiye’ye yöneliyor. Promosyon Ürünleri İmalatçıları ve Satıcıları Derneği Başkanı Abdullah Gürz de Türkiye’ye kayacak siparişlerle 2020’de ihracatın en az yüzde 50 artacağını ve 60 milyar lira olacağını belirtti.

IMF kaynaklarına göre Çin’deki yavaşlamadan en fazla zararı kim görür çalışmasının sonucuna göre Çin’deki durumdan en çok Güney Kore, Hong Kong, Tayland ve Malezya olumsuz yönde etkileniyor. Tahmin sonuçlarına göre olumlu yönde etkilenecek tek ülke Türkiye.

Haber7

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2020, 13:50
YORUM EKLE

banner99