Şanlıurfa Müzesine ait eser, İngiltere’de ortaya çıktı

Şanlıurfa Müzesine kayıtlı olan ve Türkiye’den kaçırılan ‘boğa arabası’ adlı eser, İngiltere'deki müzayede evinde satışa konuldu. Kültür ve Turizm Bakanlığının harekete geçmesiyle eser, Türkiye'ye getirildi.

Şanlıurfa Müzesine ait eser, İngiltere’de ortaya çıktı
banner1

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ülkeye ait eserlerin geri getirilmesi için çalışmalar sürüyor.

Yapılan çalışmalar neticesinde İngiltere’de bulunan Bonham’s Müzayede Evi’nde, Anadolu kökenli olan ve M.Ö. 2 .-3. bine tarihlendirilen, iki adet boğa tarafından çekilen bir araba modelinin satışa çıkarıldığı tespit edildi. Söz konusu eserin benzerlerinin Şanlıurfa Müzesi koleksiyonunda olduğunun tespit edilmesi üzerine, bu alanda yayınları bulunan Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu ile irtibata geçilerek eserin kökenine ilişkin bir rapor hazırlanması talep edildi.

Hazırlanan rapor Kültür ve Turizm Bakanlığı Londra Kültür ve Tanıtma Müşavirliğine iletildi ve Müzayede Evi’nden eserin satışının durdurulması talep edildi. Müzayede Evi ilk girişimi reddedince Müşavirlik, İngiliz polisi ile irtibata geçti ve eserin satışının durdurulması konusunda destek istedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün ve Londra Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin girişimleri sonucunda satıştan çekilen eserin sahibi ile Müzayede Evi kanalıyla temasa geçildi. Kişi, eser üzerindeki mülkiyet hakkından vazgeçti ve eserin Türkiye’ye iadesi kabul edildi.

Her iki eser de sürede Türkiye’ye getirildi. Kültür varlıklarının Türkiye’ye geri kazandırılmasında, taşınma sürecini Türk Hava Yolları ücretsiz olarak gerçekleştirdi. Eser, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılacağı lansman ile basına tanıtılacak ve Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesinde sergilenmeye başlanacak.

BİHA

YORUM EKLE

banner99