MEB Asistan Hayata Geçiyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapay destekli öğrencilere, velilere ve öğretmenlere hizmet verecek MEB Asistan duyuruldu.

MEB Asistan Hayata Geçiyor
banner1

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB,) daha önce öğrenciler ve veliler için EBA Asistan’ı hizmete sunmuştu. Çalışmalara devam eden MEB bu sefer Ar-Ge, inovasyon ve dijital dönüşüm çalışmalarının ardından bir sonraki hedef olarak MEB Asistan’ı tanıttı.

Uygulamanın tamamen Türk mühendisler tarafından yerli imkanlarla geliştirildiğini belirten Ziya Selçuk, “Bakanlık olarak teknolojiyi eğitimin merkezine koyan ve faydalarını gördükçe kullanımına daha fazla ağırlık verdiğimiz bir bakış açısıyla hareket ediyoruz” dedi.

Yapay zeka yardımıyla kullanılacak olan sistemi Bakan Selçuk şu şekilde açıkladı: “Önümüzdeki aylarda da çok farklı konularda ve alanlarda da yapay zeka ve makine öğrenmesi temelli uygulamaların giderek hızlandığını göreceksiniz. Bunun örneklerini artık çok sık olarak yaşamaya başlayacağız. Türkiye'nin, dünya çapında rekor denilebilecek sayılarla toplumun buna uyum göstermesi, katılım göstermesi açısından da son derece önemli bir proje. Kamu da ilk olması ayrı bir önem taşıyor. Bu kadar büyük bir potansiyeli olan, 18 milyon civarında öğrencisi, 1 milyondan fazla öğretmeni, velilerin söz konusu olduğu bir kamuoyunda bunun bu kadar rağbet görmesinin de ayrı bir önemi var. Biz, bu çerçevede yaptığımız çalışmaları MEB'in tüm süreçlerine yayma gibi bir avantaja da sahibiz. Bunu giderek geliştirecek ve derinleştireceğiz.”

webTEKNO

YORUM EKLE