İşte Koronavirüsün En Sevdiği Sıcaklık!

Hong Kong Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, koronavirüs (Covid-19) 4 derecelik ısıda uzun süre aktif kalmayı sürdürüyor.

İşte Koronavirüsün En Sevdiği Sıcaklık!
banner2

Dünyanın saygın üniversiteleri arasında yer alan Hong Kong Üniversitesi'nde bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda, tüm insanlığın sağlığına tehdit olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili dikkat çeken bir keşfe imza atıldı. Buna göre koronavirüs 4 derecelik ısıda uzun süre aktif kalabiliyor.

Virüs En Çok 4 Dereceyi Seviyor

Medrxiv sitesinde yayınlanan verilere göre araştırmacıların çıkardığı sonuçlar, koronavirüs'ün 4 derecelik sıcaklıkta uzun süre stabil kaldığını, dezenfeksiyon yapılmaması durumundaysa etkisinin ancak 14 gün sonra düşmeye başladığını ortaya koydu.

Koronavirüsün sıcak havalarda etkisini yitirip yitirmeyeceği merak konusuydu. Peki koronavirüs kaç derece sıcaklıkta etkisini kaybediyor?

70 Derecede Etkisini Yitiriyor

Koronavirüsün yüksek ısılara dayanamadığı ve 70 derece sıcaklıkta 5 dakika içinde etkisini yitirdiği kaydedildi.

Nesneler Üzerinde Ne Kadar Yaşayabiliyor?

Virüsün çeşitli nesnelerin yüzeyinde ne kadar kalabildiğini de araştıran bilimciler, Koronavirüs'ün kağıt üzerinde en fazla 3 saat kalabildiğini, giysiler ve işlenmiş ahşap üzerinde 2 güne kadar, cam yüzeyde 4 güne kadar, plastik yüzeylerde ise 1 haftaya kadar dayanabildiğini saptadı. Koronavirüs'ün tıbbi maskelerin dış yüzeyinde 7 güne kadar kalabileceğini belirleyen uzmanlar, maskelerin titiz bir şekilde dezenfekte edilmesi çağrısında bulundu.

Mynet

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2020, 11:36
YORUM EKLE

banner99