Şanlıurfa’da elektrik sorunu 50 yılda bile düzelmeyecek!

Şanlıurfa’da sık sık yaşanan elektrik kesintileri, yüksek gelen faturalar, tellerde arızalar ve patlayan trafolardan sürekli dert yanan vatandaşların isyanını mecliste gündeme getiren CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık DEDAŞ’ın yılda en aşağı 1,5 milyon TL kaynakla sorunu düzeltebileceğini belirtti ve “Demek ki 50 yılda giderse Şanlıurfa elektrik sorunu çözülmeyecek” dedi.

Şanlıurfa’da elektrik sorunu 50 yılda bile düzelmeyecek!
banner1

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bugün Şanlıurfa'nın kanayan yarası elektrik sorunu gündeme taşındı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık meclis kürsüsünden milletvekillerine seslendi. Vekil Aydınlık'ın gündeminde bir türlü çözüme kavuşturulamayan elektrik kesintileri vardı. “Şanlıurfa’da günde 4-5 sefer, 4-5 saat elektrik kesintisi yapılıyor. Elektrik kesintisi yüzünden günde yüzlerce televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi yanıyor” diyerek söze başlayan Vekil Aydınlık çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) müdürü ile yaptığı görüşmede sorunun ihaleden kaynaklandığını ve şirketin 100 milyon TL'lik kaynak ile sorunu çözemeyeceğini 1,5 milyon TL kaynak istendiğini belirterek “Sanayide yüzlerce kaynak makinesi, torna ve matkap yanıyor. Bu nedenle alt yapının değişmesi tellerin ve direklerin değişmesi lazım. Bunun üzerine DEDAŞ’A gittim. DEDAŞ Müdürü ile konuştum. DEDAŞ dedi ki sayın vekilim biz 2015’de bu ihaleyi alırken o günün Başbakanı ile yapılan antlaşmada yılda 100 milyon TL yatırım yapabiliriz. Bu sözleşme yapılmış ve imza atılmış. Ama bugün 100 milyon TL ile bir köy yapılamıyor, bir sokak yapılamıyor. O nedenle bu elektrik sorununun en aşağı bu ihalenin ya iptal edilmesi ya da tekrar o sözleşmenin yapılması yılda en aşağı 1,5 milyon TL kaynakla bu düzelebilir. Bunun dışında düzelmesi hiçbir zaman mümkün değildir. 50 yılda giderse demekki Şanlıurfa elektrik sorunu çözülmeyecek. Ama devlet bunu yapabilir. Devlet buna el atabilir. 1-2 yıl içerisinde bunu çözebilir. Çözmezse Şanlıurfa bu konuda hiçbir zaman elektrik sorununu çözmeyecektir” dedi.

ÜRETİMDE AKSAMAYA SEBEP OLUYOR

banner85

Kesintinin özellikle sanayi sektöründe olumsuz etki yarattığına ve ekonomik kayıp yaşandığına dikkat çeken Milletvekili Aydınlık “Değerli arkadaşlarım bir imalatçı, bir sanayici günde sekiz saat işçi çalıştırıyor. O sekiz saat içerisinde günde dört saat elektrik kesilirse o sanayici, o imalatçı ne şekilde çalışır, üretimi nasıl yapabilir, nasıl insanların, o işçilerin hakkını ödeyebilir, çek senetlerini nasıl öder? Ben bunu sizlere sormak isterim. Dünyada elektrikten daha önemli bu durumda hiçbir şey yok.” İfadelerini kullandı.

"DEDAŞ DESTEKLEMELERE EL KOYAMAZ"

DEDAŞ borçlar nedeniyle çiftçinin aldığı desteklemelere el koymasını da eleştiren Vekil Aydınlık Onuncu Daire’nin kararının uygulanmasını isteyerek vekillere şöyle seslendi:

“DEDAŞ çiftçinin desteklemelerine hem el koyuyor hem de çiftçinin hesabından haberi olmadan çiftçinin hesabından parasını alıyor.” İfadelerini kullanan Şanlıurfa milletvekili Aziz Aydınlık “Çiftçiye gelince bir pamuk ekemiyor, mısırda ekemiyor kendi imkanlarıyla kuyu kazan insanlarının en aşağı yılda bir kuyuya 200-250 bin lira civarında fatura geliyor. Bize yüzlerce gelen faturalar var. Millet pamuk ekemiyor, mısır ekemiyor bir ay sonra bu vatandaş buğdaya, arpaya su verilmiyor. İnanın ki Şanlıurfa’da bundan sonra buğdaya da su verilmeyecek, arpaya da su verilmeyecek.  Neden? Çünkü faturalar şişirildiği zaman 200-250 bin lira fatura parası geldiği zaman bunun yapılması gerçekten hiç mümkün değildir. Bir de Çiftçinin Danıştay Onuncu Dairesi verdiği karada diyor ki; DEDAŞ çiftçinin desteklemelerine el koyamaz. Doğru el konulamaz ama DEDAŞ çiftçinin desteklemelerine hem el koyuyor hem de çiftçinin hesabından haberi olmadan çiftçinin hesabından parasını alıyor. Bu Onuncu Daire’nin kararını uygulamak istiyoruz. Genel kurulu saygıyla selamlıyorum.”

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020, 10:44
YORUM EKLE