Ziraat Odası Başkanı Eyyüpoğlu'ndan anız uyarısı

Hububat hasadının başladığı bu günlerde Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, anız yakma konusunda çiftçilere uyarıda bulundu.

Ziraat Odası Başkanı Eyyüpoğlu'ndan anız uyarısı
banner1

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, toprağa ve verime ciddi zararlar veren ‘anız yakma’ konusunda çiftçilere “Toprak anadır, lütfen toprağı yakma” diyerek çağrıda bulundu.

Anız yakmanın toprağa ciddi zararlar verdiğinin altını çizen Eyyüpoğlu, “Anız yakma nedeniyle toprakta bulunan verim için gerekli her şey yok oluyor. Bize yaşamımız için her şeyi veren toprağa saygılı olmalıyız. O yüzden toprak anadır, toprağı yakma” dedi.

Eyyüpoğlu, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Her şeyin kaynağı toprağa saygı adına anız yakma yolu ile toprağın yakılması doğru değildir. Zaten artık hasat sonrası uygulanan yöntemlerle anızın gübre olarak toprağa karışması sağlanıyor. Çiftçilerimizden ricam lütfen hasat sonrası anız yakmasınlar. Anız yakmak hem toprağın doğal yapısına hem verimliliğine zarar verirken, çevre için de büyük tehlike oluşturmaktadır. Hasat sonrası geriye kalan ürün sapları toprağın verimliğini de olumlu yönde etkilemektedir. Bu yüzden çiftçilere tekrar tekrar çağrım şudur ki; toprağı korumak verimliliğini artırmak için anız yakmasınlar. Belirttiğim gibi bizlere ulaşan her nimetin kaynağı toprağa saygı için de toprak anadır, toprağı yakma diyoruz. Ve çiftçilerimiz bu yöndeki uyarılara lütfen kulak versinler.”

BİHA

YORUM EKLE

Destekten TR

Destekten TR