Vali Erin'den aşı açıklaması

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Kovid-19 risk haritasında “kırmızı” renkli tek il olan kentte aşı noktasında başarısız olunduğunu belirterek, “Aşı icat olduktan sonra mertlik bozulmaması lazım” dedi.

Vali Erin'den aşı açıklaması
banner2

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, “Bi Hareketine Bakar Hayat” kampanyası kapsamında Topçu Meydanı’nda emniyet kemeri uygulamasına katıldı. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Vali Erin, kentte görev yaptığı süre zarfında “tek başarısız oldukları noktanın aşı olduğunu” kaydetti.

Kırmızı kategorideki Şanlıurfa'da aşılama oranının düşük olduğu hatırlatılan Vali Erin, şöyle konuştu:

"Şanlıurfa'da belki bu 4,5 yıllık süre içinde hani öz eleştiri yaptığımızda en başarısız olduğumuz konulardan bir tanesi oldu. Önümüze bir hedef koyup hep birlikte kamu idaresiyle, yerel yönetimiyle, siyasetiyle birlikte başaramadığımız şu ana kadar herhangi bir proje veya iş yok diye değerlendiriyorum.”


 “Aşı icat olduktan sonra mertlik bozulmaması lazım” diyen Erin, şunları kaydetti:

"Aşı keşfedildikten sonra hepimize düşen şey nedir? Tek koruyucu olan ve hayat kurtaran aşı. Bunu bütün bilim adamları, ilim adamları, Müslüman, gayrimüslim, bütün aklı erenler ve tıp adamları bunu ifade ediyorlar. Kendi halklarını aşılıyorlar. Şanlıurfa'da maalesef istediğimiz düzeye bir türlü gelemedik. Aşılama için her gün yüzlerce ekibimiz köy köy, sokak sokak dolaşıyor. Vatandaşlarımızın peşinde aşı yapmak için neredeyse köşe kapmaca koşturuyoruz. Diğer illerle farkımız ne? Diğer illerde vatandaşlarımız sağlık kurumlarında aşı olmak için sıraya giriyorlar. Aşı olmasa diyeceksiniz aşı yok ki vatandaş aşısını olsun. Allah razı olsun, Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz, Sağlık Bakanlığımızın aldığı önlemlerle en ufak bir sıkıntı yaşanmadı. Şanlıurfa'da 1500 civarındaki köylerimize sağlık ekiplerini gönderdik, birçok köye 3-4 kez gittiler ve hala gitmeye devam ediyorlar. İl merkezinde ve ilçelerimizde seyyar dolaşan ekiplerde ve hastanelerde vatandaşlarımız aşılarını yaptırabilirler."

Şanlıurfa, Kovid-19 risk haritasında “kırmızı” renkli tek il durumunda.


Sinan ÖZDEMİR/


YORUM EKLE