Uzmanlardan yılan uyarısı!

Şanlıurfa’da son zamanlarda farklı noktalarda görülen yılanlar bölgede yaşayanları tedirgin etmeye başladı. Uzmanlar, yılanların öldürülmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Uzmanlardan yılan uyarısı!
banner2

Sıcak havaların gelmesi ile birlikte özellikle kırsal mahallelerde yılanların ortaya çıkmaya başladığı görüldü. Gördükleri yılanlar karşısında tedirgin olan bazı vatandaşların, sürüngen hayvanları öldürmeleri dikkat çekiyor. Yılanların kış uykusundan uyanma vakti olduğu için ortaya çıktıkları belirtilirken, uzmanlar yılanların öldürülmemesi konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Son zamanlarda öldürülen yılanlarla ilgili çıkan haberlere vurgu yapan Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sözen, “Doğa canlanıyor. Bu canlıların hepsi ülkemiz doğasının biyolojik zenginlikleridir. Ekosistemde özellikle farelerle beslenerek doğada aşırı çoğalmalarını ve böylece insanlara zarar vermelerini, tarım alanlarına zarar vermelerini, pek çok hastalığı insana bulaştırmalarını engellerler. Bu yüzden insanların karşılaştığı hiçbir yılanı öldürmemesi gerekir” dedi.

BİHA

YORUM EKLE

banner99