Urfalı vekil Hilvan’daki su sorununu Meclis’e taşıdı

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü yıllardır proje aşamasında kalan ve yapımına bir türlü başlanamayan Hilvan Sulama Projesini TBMM’ye taşıdı.

Urfalı vekil Hilvan’daki su sorununu Meclis’e taşıdı
banner2

ŞANLIURFA-  HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunmuş olduğu yazılı soru önergesinde Hilvan Sulama Projesinde yaşanan sorunları Tarım ve Orman Vahit Kirişçi’ye yanıtlaması için iletti.

HDP’li Sürücü, TBMM verdiği su önergesinde şu ifadeler yer aldı:

“Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesine bağlı Uluyazı, Salunce, Çimdeli, Hanmagra, Malveran, Oyma Ağaç, Kızılkaya, Arpalı, Üçüzler, Aşağı Çatak /Yukarı Çatak, Seylan, Yuvacalı, Alpe, Uzuncuk, Kaymaz, Gölcük, İncirli, Bahçecik, Faik, Kulapli, Karakucak, Boğul, Saftali, Geyikveran, Hozan köyleri ve bunlara bağlı birçok mezrada tarımsal sulama için kanal bulunmamaktadır. Yapılacağı vaat edilen ve onlarca köyü kapsayan Hilvan Sulama Projesi ise yıllardır ertelenmekte olup, her seçimde bir vaat olarak kalmaktadır. Bu hususta sıcaklığın iklim normallerini aştığı, yeraltı sularının azaldığı, ekinlerin susuzluk yüzünden tarlada kuruduğu göz önüne alınarak bir an önce bakanlığınızın hızla adım atması gerekmektedir”.

Sürücü, önergesinde Bakan Kirişçi’ye şu soruları yöneltti:

“1. Hilvan Sulama Projesi için adım atmayı düşünüyor musunuz?

 2. Hilvan Sulama Projesi neden yıllardır yapılmamaktadır?

3. Fırat Nehri’nin yanı başındaki Hilvan İlçesi’nde yaşanan tarımsal susuzluğun yarattığı tahribata ilişkin bir bütçe ayırdınız mı?

4. Bahsi geçen bu köylere tankerlerle sulama desteğinde bulunacak mısınız?

5. Hilvan Halkına bir açıklama da bulunacak mısınız?”

BİHA

 


YORUM EKLE

banner99