Akçakale’nin sınır komşusu Tel Abyad’da Türkiye karşıtı protesto (-EK)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Suriye Dışişleri Bakanı ile görüştüğünü açıklamasının ardından Suriye'nin kuzeyinde yer alan ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kontrolündeki Azez, Cerablus, Mare, Çobanbey, Tel Abyad kentlerinde rejim muhalifleri Türkiye karşıtı protesto düzenledi

Akçakale’nin sınır komşusu Tel Abyad’da Türkiye karşıtı protesto (-EK)
banner2

ŞANLIURFA- Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine sınır komşusu olan Suriye’nin Telabyad kentinde eylemciler Türk Silahlı Kuvvetlerine ait zırhlı araçları taşlayıp, Özgür Suriye Ordusu bayrakları açtı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'nin toprak bütünlüğünü desteklediklerini ve artık barış zeminin oluşturulması gerektiğini açıklamıştı.

Bu açıklamalardan saatler sonra Türk bayraklarını yakan bir grup gösterici, Türkiye'nin yapmış olduğu bölgedeki hizmetleri de hedef aldı. Osmanlı millet bahçesinin önündeki Ay yıldız tahrip edildi, ÖSO bayrakları açıldı. Kentte konvoylar yaparak Türkiye karşıtı slogan atan ÖSO taraftarları, Esad ile barışmayacaklarını ileri sürdüler. Tel Abyad kentinde Türk Silahlı Kuvvetlerine ait zırhlı araçları taşladı. Protestolar sırasında eylemciler Özgür Suriye Ordusu bayrakları açtı.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşme sonrası Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile telefon görüşmesi yapabileceği iddiası ortaya atıldı. İddianın ardından da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan "Suriye Dışişleri bakanıyla ayaküstü kısa sohbet ettim" açıklaması geldi. Çavuşoğlu ayrıca "Muhalefetle Suriye’deki rejimi bizim bir şekilde anlaştırmamız lazım. Aksi takdirde kalıcı barış olmaz” dedi. Suriye'de yıllardır süren iç savaş için hem Cenevre hem Astana'da müzakere süreçleri yürütülüyor. Bu süreçler kapsamında Anayasa Komitesi ve Müzakere Heyetleri oluşturuldu.

BİHA


YORUM EKLE

banner99