Urfa’nın talep, öneri ve sıkıntıları TOBB’a iletildi

ŞUTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, oda ve borsa başkanlarının bir araya geldiği toplantıda söz alarak talep, öneri ve sıkıntıları iletti.

Urfa’nın talep, öneri ve sıkıntıları TOBB’a iletildi
banner1

Şanlıurfa Ticaret Borsası (ŞUTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yönettiği, Doğu ve Güneydoğu oda ve borsa başkanlarının bir araya geldiği toplantıya katıldı.

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, dijital ortamda yapılan toplantıda söz alarak virüs nedeniyle ihracat yapan tekstil şirketlerinin siparişleri durdurmasına bağlı olarak pamuk fiyatlarının düştüğünü ve bu nedenle destekleme ücretlerinin acilen arttırılması ve bunun çiftçiye hemen ilan edilmesi gerektiğini vurguladı.

Lisanslı pamuk depolarının mevzuatının pamuk üreticisi ve çırçır işletmeleri için lisanslı depo desteğinden yararlanamama noktasında olumsuzluk yarattığını ve yenilenmesi gerektiğini belirten Kaya, Urfalı fıstık üreticisinin sorunlarına da dikkat çekti.

Şanlıurfa Ticaret Borsası bünyesinde kurulacak olan yetkili sınıflandırıcı laboratuvar çalışmaları ve proje başvurusu yapılan Fıstık Lisanslı Depo çalışmaları için ilgili bakanlıkların desteğini talep eden Kaya, bu girişimlerin ve Şanlıurfa’nın üretiminde lider olduğu fıstığın il genelindeki ticari hacmini de arttıracağını dile getirdi.

Toplantı sırasında kent için stratejik öneme sahip ürünler olan fıstık ve pamuk için üreticiye destek talep eden Başkan Kaya, konu ile ilgili bir değerlendirmesinde, “Bu toplantıyla Şanlıurfa ekonomisinin ihtiyaçlarını ve üyelerimizin talep, öneri ve sıkıntılarını TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu'na bir kez daha aktarma fırsatı yakaladık. TOBB bünyesinde yaptığımız çalışmalar ve Borsamızın projeleri hem bölgesel olarak hem de Şanlıurfa özelinde piyasaları hareketlendirecektir” diye konuştu.

BİHA

YORUM EKLE