Urfa'da inşaat halindeki otel satışa çıktı

Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde yapımı henüz tamamlanmayan otel, icradan satışa çıktı.

Urfa'da inşaat halindeki otel satışa çıktı
banner1

Şanlıurfa 3. İcra Dairesi Müdürlüğü, Eyyübiye ilçesi, Akabe mevkiinde yer alan inşaat halindeki 5 yıldızlı oteli icradan satışa çıkardı.

KONAKLAMA SORUNUNU ÇÖZÜCEK Mİ?

Otelin satışa çıkarılmasıyla kentin konaklama sorununun çözüme kavuşması bekleniyor. Yıllardır inşaat halindeki otelin satış sonrası en kısa sürede faaliyete gireceği tahmin ediliyor.

YÜZDE 90 TAMAMLANMIŞTI 

Kaba inşaatı biten ve ince işleri yüzde 90 oranında tamamlanan otel binası 3 bodrum +zemin+ 19 normal kattan oluşuyor. Otel içerisinde otopark, çamaşırhane, elektrik odası, toplantı salonları, mutfak, kapalı otopark, açık ve kapalı yüzme havuzları, hamam, sauna, alış veriş merkezi, şark odaları, lobi, resepsiyon, idari bölümler, yemekhane, kongre merkezi ve otel odaları bulunuyor. Otel binasının onaylı mimari projesine göre 34.662,00 m2 kullanım alanına sahip olup, 34.410,00 m2 otel alanı ve 252,00 m2 ise petrol istasyonu olarak planlandı.

94 MİLYON LİRA, İHALE 10 MART'TA

İnşaat halindeki otele 94 milyon 691 bin 932 lira kıymet biçildi. Otelin satış ihalesi 10 Mart 2020 saat 15.00'te Sırrın Mah. Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı No: 204 İl Göç İdaresi Karşısı Glutensiz Ekmek Fırını Yanı Haliliye Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevi 1. Zemin Kat Konferans Salonu Mezat Salonu'nda yapılacak.. 

SATIŞ ŞARTLARI 

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2020/12 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

BİHA

YORUM EKLE