Urfa’da iki bölge arkeolojik sit alanı ilan edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, Şanlıurfa’nın Karaköprü ve Suruç ilçelerindeki iki bölge arkeolojik sit alanı ilan edildi.

Urfa’da iki bölge arkeolojik sit alanı ilan edildi
banner2

ŞANLIURFA - Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Karaköprü ilçesine bağlı Yoğunburç Mahallesi sınırları içerisinde özel mülkiyete ait 323, 324 ve 325 nolu parsellerde yer alan Kepır (Yoğunburç) Neolitik Yerleşiminin korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı özelliği göstermesi nedeniyle, 2863 sayılı yasa kapsamında, 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilmesine karar verildi.

Ayrıca Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi Yanaloba Mahallesinde Oğulbeyi Mezrası sınırları içerisinde, bir kısmı köy boşluğu, bir kısmı Maliye Hazinesine ve bir kısmı da özel mülkiyete ait Oğulbeyi Yerleşiminin 2863 sayılı yasa kapsamında korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı özelliği gösterdiği ve alan üzerinde günümüz yerleşiminin bulunduğu anlaşıldığından, yaşamın devamlılığı ilkesi gereğince 2. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilmesine karar verildi.

BİHA


YORUM EKLE