Urfa’da duvar ören heykeltıraşa İBB’den mesaj var!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanı Mahir Polat, Şanlıurfa’da duvar örerek ve sıva yaparak geçimini sağlamaya çalışan Suriyeli Heykeltıraş Akram Saffam’la görüşmek istediklerini söyledi.

Urfa’da duvar ören heykeltıraşa İBB’den mesaj var!
banner1

Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan heykeltıraş Akram Saffam’la (51) İstanbul Kültür Varlıkları Dairesi Başkanı Mahir Polat iletişime geçmek istedi.

Esir düştüğü DAİŞ terör örgütünün elinden kaçıp Türkiye’ye sığınan Akram Saffam yaklaşık 4 yıldır Şanlıurfa’da hayatını idame ettirmeye çalışıyordu. Heykeltıraşlık mesleğiyle ilgili çalışmalar yürüten ve sergiler açan Saffam, Suriyelilerin yaşadıkları dramları, acıları ve savaşın korkunç yüzünü eserlerine yansıtmakla biliniyor.

GEÇİMİNİ DUVAR ÖREREK SAĞLIYORDU

Yaşadığı zorluklar nedeniyle heykeltıraşlık mesleğine ara vermek zorunda kalan ve geçimini sağlamak için inşaatlarda duvar örerek ve sıva yaparak çalışan Akram Saffam için sevindirici bir haber geldi. Akram Saffam’ın yaşadıklarını duyuran Ötekilerin Fotoğrafçısı adlı sosyal medya kullanıcısının “AKRAM SAFFAN, AVFAN... Yazıklar olsun bize!

Dört yıldır Urfa’mızda yaşayan Suriyeli Heykeltıraş Akram Safran kardeşimize yakışır bir iş bulamadık. Günde 100 liraya duvar örüyor sıva yapıyor Akram! Bu, bu şehrin ayıbıdır. Bu şehrin günahıdır!” paylaşımından sonra umut dolu bir mesaj geldi.

POLAT DEVREYE GİRDİ!

Ötekilerin Fotoğrafçısı’nın Akram Saffam’la ilgili paylaşımdan sonra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanı Mahir Polat, “Çok değerli bir insan ve üzüntü verici yıkım hikayesine dikkat çektiniz. Büyük yıkımları insanlığa en iyi sanatçılar anlatır, kendisi ile görüşmek çok isteriz. İBB olarak Akrambey ile iletişim kurmamıza yardımcı olur musunuz? @rehavimehmet” dedi. Polat’ın bu yaklaşımı taktirle karşılanırken Akram Saffam’la ilgili de olumlu bir gelişmenin yaşanmasının beklendiği kaydedildi.

BİHA  

YORUM EKLE