Urfa’da duvar ören heykeltıraş için bakanlık harekete geçti!

Şanlıurfa’da günlük 100 TL yevmiye alarak inşaatlarda duvar ören ve sıva yapan Suriyeli Heykeltıraş Akram Saffam için Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti.

Urfa’da duvar ören heykeltıraş için bakanlık harekete geçti!
banner2

Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan heykeltıraş Akram Saffam için bu kez Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti.  Ankara’ya davet edilen Saffam için Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, “Bakanlığımızın desteğiyle sanatsal faaliyetlerine ulusal ve uluslararası düzeyde verilebilecek katkıları değerlendirdik” ifadelerini kullandı.

Esir düştüğü DAİŞ terör örgütünün elinden kaçıp Türkiye’ye sığınan Akram Saffam yaklaşık 4 yıldır Şanlıurfa’da hayatını idame ettirmeye çalışıyordu. Heykeltıraşlık mesleğiyle ilgili çalışmalar yürüten ve sergiler açan Saffam, Suriyelilerin yaşadıkları dramları, acıları ve savaşın korkunç yüzünü eserlerine yansıtmakla biliniyor.

GEÇİMİNİ DUVAR ÖREREK SAĞLIYORDU

Yaşadığı zorluklar nedeniyle heykeltıraşlık mesleğine ara vermek zorunda kalan ve geçimini sağlamak için inşaatlarda duvar örerek ve sıva yaparak çalışan Akram Saffam için sevindirici haberler ardı ardına geldi. Akram Saffam’ın yaşadıklarını duyuran Ötekilerin Fotoğrafçısı adlı sosyal medya kullanıcısının “AKRAM SAFFAN, AVFAN... Yazıklar olsun bize! Dört yıldır Urfa’mızda yaşayan Suriyeli Heykeltıraş Akram Safran kardeşimize yakışır bir iş bulamadık. Günde 100 liraya duvar örüyor sıva yapıyor Akram! Bu, bu şehrin ayıbıdır. Bu şehrin günahıdır!” paylaşımından sonra Türkiye’nin her yerinden farklı destek mesajları geldi.

ÇAM: KATKILARI DEĞERLENDİRDİK

Akram Saffam’ın sosyal medyaya yansıyan görüntülerinin ardından harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı dün kendisini Ankara’ya davet etti. Bakanlıkta, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam tarafından kabul edilen Akram Saffam’la ilgili olarak sanatsal faaliyetlerin ele alındığı kaydedildi. Görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bakan Yardımcısı Çam, “Bakanımız Sn. @MehmetNuriErsoy’un talimatlarıyla, DEAŞ zulmünden ülkemize sığınan Suriyeli heykeltıraş Akram Saffan’ı Ankara’da misafir ettik. Bakanlığımızın desteğiyle sanatsal faaliyetlerine ulusal ve uluslararası düzeyde verilebilecek katkıları değerlendirdik” ifadelerini kullandı.

BİHA 

YORUM EKLE