​Urfa’da çiftçilere destek: Tohum dağıtıldı

Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından 145 çiftçiye yem bitkisi tohumu dağıtıldı.

​Urfa’da çiftçilere destek: Tohum dağıtıldı
banner2

Şanlıurfa’daki Tarım Kredi Kooperatifi bahçesinde düzenlenen törenle 145 üreticiye toplam 236 ton fiğ - arpa karışımı yem bitkisi tohumu dağıtıldı.

Programın açılışında konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Murat Çakmaklı “Bu projenin yaklaşık olarak bütçesi 2 milyon TL’dir. Proje bütçesinin yüzde 75’i Bakanlığımız tarafından yüzde 25’i üreticilerimiz tarafından karşılanmaktadır. Yem Bitkileri üretiminin arttırılması hayvancılığa sağlayacağı katkı kadar toprağın ıslah edilmesinde de önemli bir rol üstlenmektedir. Yapay meralar oluşturmak ve ülkemizin kaba yem açığını karşılamak amacıyla Bakanlığımız tarafından geliştirilen yüzde 75 hibe destekli, yüzde 25 çiftçi katkılı Çayır Mera ve Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında 145 üreticimize 236 ton yem bitkileri tohumu dağıtımı gerçekleştirilecektir. Toprakla buluşmasının akabinde gerçekleşecek olan yıl içinde toplamda 18 bin dekarlık yem bitkisi ekilişi ile 14 bin 400 ton kaba yem elde edilmesi beklendiğini ve bu sayede de bölge ve ülkemizin sosyal ve ekonomik yönden gelişimine katkı sağlayacağını temenni ederim” dedi.

Vali Yardımcısı Metin Esen, Tarım Kredi Kooperatifleri Şanlıurfa Bölge Müdürü Aytaç Onkun ve Harran Ziraat Odası Başkanı Mahmut Özyavuz’un konuşmalarının ardından çiftçilere tohum dağıtıldı.

BİHA

YORUM EKLE