Urfa'da açıkladılar: Karagülün gen kayıtları incelenecek

“Tıbbi ve Aromatik Bitki Çeşitliliği” Komisyonu üyeleri Şanlıurfa'ya gelerek toplantı düzenlendi ve bitki üretim tesisleri ile tarihi ve turistik yerleri ziyaret etti. Heyet, karagülün gen kayıtlarının inceleneceğini duyurdu.

Urfa'da açıkladılar: Karagülün gen kayıtları incelenecek
banner2

TBMM'de kurulan Tıbbi ve Aromatik Bitki Çeşitliliğinin Korunmasında, Bunların Üretiminde ve Pazarlanmasında Karşılaşılan Sorunlar ile Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu Hatay, Kilis, Gaziantep ve Şanlıurfa da 24,25,26,27,28 Ekim 2019 tarihlerinde bir dizi yerinde inceleme gezisi gerçekleştirdi.

Geziye Antep gezisinin ardından Şanlıurfa'ya geldi. Geziye Komisyon Başkanı Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Başkan Vekili Karaman Milletvekili Recep Şeker, Sözcü Bursa Milletvekili Refik Özen, Katip Şanlıurfa Milletvekili Ecz. Z. Gülender Açanal ve Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın ile beraberinde komisyon çalışanları ve uzmanlar katıldı.


KARAGÜL SERASINA ZİYARET

Gezinin başlangıcında Halfetideki Karagül serasını gezen heyet endemik bir tür olan Karagülün Tarım Bakanlığında gen kayıtlarının inceleneceğini, gerekli kayıtların yapılması için çalışılacağını söyledi. Buradaki üretimin desteklenmesi için de gerekli ne varsa yapılması konusunda Belediye Başkanı Şeref Albayrak ile görüşüldü.

Komisyonun gezisi bitki çayı ihracatı yapan çiftlik ile sürdü. Tamamı organik olarak kendi arazilerinde üretilen ve yine kendi arazilerindeki tesislerinde işleyerek bitki çayı olarak 6 Avrupa ülkesi ve Amerika'da satışa sunarak ihracat yapan çiftliğe giden heyet burada girişimci ile görüştü.

;
İlk günün sonunda Göbeklitepe ve Balıklıgöl ziyaret edildi.


 


İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

2'nci güne Gıdacılar Çarşısında biber işleme tesisi ziyareti ile başlayan heyte, burada Şanlıurfa için çok değerli olan aynı zaman Tıbbi ve Aromatik bitki destek listesinde bulunan biberin nasıl pul biber haline geldiği, özellikleri ve dikkat edilmesi gereken konuları yerinde komisyonun inceledi.

Ziyaretin ardından GAP TAEM de İstişare toplantısı düzenlendi. Toplantıya Vali Yardımcısı Selami Işık, Tarım ve Orman İl Müdürü Murat  Çakmaklı, Orman Bölge Müdürü Cevdet Çiçek, Ticaret Odası Başkanı Halil Peltek, TKDK İl Koordinatörü Sadık Yetim, GapTaem Müdürü İbrahim Halil Çetiner, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, GAP İdaresi Başkanı SadrettinKarahocagil, Teknokent Yöneticisi Prof. Dr. İ. Ethem Karaağaçoğlu, Eczacı Odası Başkanı Ecz. Süleyman Açar, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Doç.Dr. Abdülhabib Özer, Harran Üniversitesi Gıda Mühendisliğinden Prof. Dr. Hasan Vardin, Üreticiler ve bukonuda yatırım yapmış kişiler katıldı. Kurumlar yapmış oldukları çalışmaları sunumlar halinde sunarken konu hakkında tecrübeler aktarıldı.

Komisyon Başkanı İbrahim Aydın toplantı öncesi ve kapanışında komisyonun Türkiye açısından çok önemli bir konuyu çalıştığını anlattı. Ülkemizdeki endemik türlerin doğru şekilde üretilmesi, işlenmesi ve katma değer oluşturması önündeki engellerin tespiti ve çözümleri konusunda detaylı bir rapor hazırlayıp Meclise sunacaklarını söyledi. Tıbbi ve Aromatik bitkilerin dünya pazarında milyarlarca dolarlık bir paya sahip olduğunu ve önümüzdeki yıllarda 500 milyar dolarlık bir ekonominin beklendiğini kaydetti. Türkiye nin ve özellikle Şanlıurfa nın bu rakamdan ciddi bir pay alması için araştırmanın titizlikle yapıldığını dile getirdi.

Toplantı sonrası komisyon Korukluda bulunan Talat Demirören İstasyonu Koleksiyon Bahçesinde İncelemelerde bulundu. Burada yetiştirilen ve denemelri yapılan Tıbbi ve Aromatik bitki türleri hakkında bilgi aldı. GapTaem Müdürü İ. Halil Çetiner ve Ziraat Mühendisi İslim Koşar'dan istasyon hakkında bilgi alan başkan ve üyeler yapılan çalışmaları çok beğendi.

HEYET SURİYE SINIRINDA

 

Barış Pınarı Harekatında ilçe halkıyla önemli duruş sergileyen Akçakale'ye ziyarette bulunan komisyon üyeleri, Sınır Kapısında asker selamı verdi. Kaymakam ve belediye başkanından durum hakkında bilgi aldıktan sonra Akçakale Belediyesi ve Başkan Mehmet Yalçınkaya'yı da makamında ziyaret etti. Her türlü desteği vermeye hazır olduklarını sayın Yalçınkaya'ya ilettikten sonra Şanlıurfa Valisi  Abdullah Erin'i de makamında ziyaret etti. Valilikte komisyonun çalışmalarını anlatan Başkan İbrahim Aydın Şanlıurfa'nın büyük bir potansiyele sahip olduğunu paylaştı.

Komisyon, gerekli toplantı ve yerinde incelemeler sonrası tıbbi ve aromatik bitkilerin doğadan toplama, işleme, üretme, istihdama katkısı gibi konularda önerilerde bulunacak.

BİHA

YORUM EKLE

banner99