Urfa Barosunun Said-i Nursi başvurusunda yeni karar

Şanlıurfa Barosunun Said-i Nursi’nin kayıp naaşının bulunması için uzun süredir açtığı ve takip ettiği davada yeni karar alındı.

Urfa Barosunun Said-i Nursi başvurusunda yeni karar
banner1

Şanlıurfa Barosu, Said-i Nursi’nin Dergah Camisinden kaçırılan naaşının bulunması için yaptığı başvuruların reddedilmesinin ardından, valilik kayıtlarındaki bilgi ve belgelerin paylaşılmasını talep etmişti.

Baro, bu talebin reddedilmesinin ardından ise reddedilen bilgi ve belgelerin paylaşılması talebinin iptali için başvuruda bulundu. 

Baro avukatları Murat Aydeniz ve Nurullah Küçükoğlu, Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi Dördüncü İdari Dava Dairesine istinaf başvurusu yaptı.

Başvurunun ardından konuyla ilgili karar verildi ve Baronun naaş arama hakkının olduğu vurgulandı. Kararda "Baroların insan haklarının savunucusu olduğu, kişi ya da kişilere karşı işlendiği iddia edilen suçların araştırılması hususunda başvuru yapma hakkının bulunduğu belirtilen kararda, "Said-i Nursi (S.N) adlı kişinin naaşının kaçırıldığı iddiasıyla kayıp naaşın yeri ile ilgili olarak yaptığı başvurunun reddine ilişkin işlemin iptali istemiyle açılan davada ehliyetli olduğu anlaşıldığından istinafa konu idare mahkemesi kararında hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varıldığı" ifadeleri yer aldı. 

BİHA

YORUM EKLE

banner99