Türk doktorlar Telabyad'da görev almaya başladı

Barış Pınarı Harekatında teröristlerin yıktığı Telabyad'daki hastane onarılırken, Türk hekimler burada görev almaya başladı.

Türk doktorlar Telabyad'da görev almaya başladı
banner1

Türkiye'nin güneyindeki terör unsurlarının temizlenmesi amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan Barış Pınarı Harekatında PYD/YPG işgalindeki Suriye'nin Tel Abyad kasabası kurtarıldı.

Buradaki teröristler, şehir merkezindeki hastaneyi yıktıktan sonra birçok sağlık malzemesini de alarak kaçtı. Kentte mobil klinikler hizmet verirken, Sağlık Bakanlığının talimatı ile onarım çalışmaları yapıldı.

Çalışmalar hastanenin ek binasında tamamlandı ve Türk doktorlar burada sağlık hizmeti vermeye başladı.

Yapılan çalışmalarla ilgili olarak bilgiler veren İl Sağlık Müdürü Dr. Emre Erkuş, şunları söyledi:

"Bir haftadır mobil araçlarda TSK, Türk Kızılay'ı ve Sağlık Bakanlığımızın ekipleriyle vatandaşlara hizmet veriyoruz. Binamızın bir kısmının tadilatını bitirerek, poliklinik ve acil sağlık hizmeti başlatmış olduk. Çok yoğun talep var. Acil 112 ambulans sistemini de kurduk. Buraya gelen bir vaka, 112 ambulanslarımız ile sınır karakollarımız üzerinden Akçakale Devlet Hastanesi'ne gönderiliyor. Tedavi ve takiplerini orada yapıyoruz. Diyaliz ve diğer bölümlerin hizmeti için de ana binamızdaki tadilat işlemleri devam ediyor. Sağlık Bakanlığı'nın buraya uzman doktor görevlendirmesiyle imkanlar aktif şekilde en üst düzeye çıkarılmış durumda."

BİHA

YORUM EKLE

banner99